Dorotka Goldstein

Dorotka Goldstein

Doğum: 1 Şubat 1932

Varşova, Polonya

Dorotka, üç çocuklu bir Yahudi ailenin en küçük çocuğuydu. Babası, Yahudi Telgraf Ajansı adındaki bir haber ajansında yöneticilik yapıyordu. Aynı zamanda da ünlü bir gazetede çalışıyordu. Ateşli bir siyonist olan babası Filistin'e de gitmişti.

1933–39: Babam, Varşova'da Almanya'dan kaçan Yahudi mülteciler için bir aşevi kurmuştu. Eylül 1939'da savaş patlak vermese birinci sınıfa başlayacaktım. Babam, diğer Yahudi liderlerle birlikte Vilna'ya kaçtı. İnsanlar acı çekiyordu ama sebebini anlamıyordum. Ben, oyun arkadaşlarım ve oyuncaklarımla mutluydum.

1940–44: Babam bizi Vilna'ya, yanına getirdikten sonra Almanlar tarafından öldürüldü. Ben, annem ve kız kardeşim de Stutthof kampına sürüldük. Annem, orada yavaş yavaş açlıktan öldü. Kız kardeşim ve ben gaz odalarına götürülürken bir Alman, "Şu kokuşmuş Yahudi çocuğa bakın, ne güzel gözleri var" diyerek beni kurtardı. Ablam, kendisinin peşinden gitmemem için bana el sallıyordu. Sovyetler Stutthof'a yaklaştıklarında iki Alman askeri, makineli tüfeklerle barakalardaki insanların üzerine ateş açtı. Sırtımda iki merminin acısını hissettiğimde hasta bir şekilde yüz üstü yatıyordum ve sadece 18 kiloydum.

Dorotka, 9 Mayıs 1945'te Sovyet birlikler tarafından kamptakilerin kurtarılması sırasında ranzasında baygın bir halde bulundu. 1952'de İsrail'e göç etti.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies, Abe and Ida Cooper Foundation, the Claims Conference, EVZ, and BMF for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of donor acknowledgement.