Elizabeth Kaufmann

Elizabeth Kaufmann

Doğum: 7 Mart 1924

Viyana, Avusturya

Elizabeth'in babası, ekonomi ve siyaset konuları üzerinde çalışan bir gazeteciydi. Elizabeth'in babası, 1930 yılında Avusturya'daki ekonomik kriz nedeniyle ailesini Viyana'dan Berlin'e taşıdı.

1933–39: Naziler, 1933 yılında babamın anti faşist bir yazar olduğunu ilan ederek onu kara listeye aldılar. Bu nedenle Viyana'ya döndük. Orada artan faşizm nedeniyle babam orayı da terk ederek sonunda Paris'e gitti. Onun yanına gidecektik ancak Reich sınırları Yahudilere kapalıydı. Sonunda annem mücevherlerini satarak Fransa vizelerimizi aldı. 1938 Kasımında Paris'e ulaştık. Eylül 1939'da savaş çıktığında Fransızlar, babamın ve kardeşimin de dahil olduğu tüm Alman erkekleri "düşman yabancılar" oldukları için hapse attılar.

1940–44: 1940 yılının Haziran ayında Alman ordusu Paris'e girdi ve annemle tekrar kaçmak zorunda kaldık. Almanların Paris'i işgal etmelerinden bir gün önce güneye doğru giden mülteci akımına katıldık. Annem otostop çekerek gitti. Ben ise bisiklet sürerek gittim. Her gün, hangi kasabaya giderse gitsin oranın belediye merkezinde buluşacağımız konusunda anlaştık. Annemi Vendome'da beklerken Alman uçakları şehri ve karayolunu bombaladı. Annemle görüşemeden şehirden çıkarıldım. Onu kaybettiğim için perişan haldeydim ancak yoluma devam etmem gerekiyordu.

Elizabeth'in babası, özel ABD vizesi sağlanan 1000 aydından biriydi. Aile, 1942'de savaş sırasında Atlantik Okyanusu'nu geçen son yolcu gemilerinden biriyle kaçtı.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.