Emanuel Litwak

Emanuel Litwak

Doğum: 3 Mayıs 1913

Lviv, Polonya

Daha çok Manek takma adıyla bilinen Emanuel, sanayi şehri Lviv'deki dindar bir Yahudi anne babanın beş çocuğundan biriydi. Ortaokuldan mezun olduktan sonra inşaat mühendisliği okumak üzere Lviv Politeknik Enstitüsü'ne girdi.

1933–39: Yahudi öğrenciler, enstitüde derslerin verildiği salonun sol tarafında durmak zorundaydılar. Bir keresinde hakarete uğradığı için bir kavgaya karışmış ve bu kavgada Yahudi karşıtı okul arkadaşları Manek'in dişini kırmıştı. Manek, saldırganları dava etti fakat dava reddedilmişti. Hâkim, öldürülmediği için Manek'in kendini şanslı hissetmesi gerektiğini söylemişti. 1939 yılında mezun oldu. Aynı yılın Eylül ayında Sovyetler Lviv'i ele geçirdikten sonra demiryollarında planlama mühendisi olarak işe başladı.

1940–42: 1941'de Almanlar Sovyetlerden Lviv'i aldı. Litwakların yardım konusunda güvendiği bir aile dostu olan Julek'ten, Manek'in 160 kilometre uzaklıktaki bir kasabada oturan ''Polonyalı Katolik'' kız kardeşi ve yeğenine birkaç parça giysi götürmesi istenmişti. Şüpheli bir şekilde, bu giysiler hiçbir zaman yerine ulaşmadı. Manek 1942 yılının Eylül ayında Lviv'den tanınmayacağı bir yere kaçmaya karar verdiğinde Julek, onunla tren istasyonuna kadar gelmişti. İstasyona giderken Manek, Julek'e güvenip güvenmeme konusunda emin değildi.

Manek, ihanete uğramıştı. Lviv'deki tren istasyonunda Yahudi olduğunu belirten rozeti takmadığı için tutuklandı. Kısa bir süre sonra Almanlar tarafından idam edildi. Manek 29 yaşındaydı.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.