Emma Arnold

Emma Arnold

Doğum: 17 Nisan 1898

Strazburg, Fransa

Emma, Alsas-Loren bölgesinin başkenti Strazburg'da yaşayan Katolik bir ailede dünyaya geldi. Babası 8 yaşındayken öldü. Emma annesinin dağ çiftliğinde büyüdü. 14 yaşında bir dokumacı oldu. Daha sonra evlendi ve eşiyle birlikte Alsas kasabası olan Husseren-Wesserling'e taşındı. 1930 yılında bir kız çocuğu dünyaya getirdi. 1933’te Arnold ailesi Mulhouse yakınlarına taşındı.

1933–39: Yehova Şahitlerine katılmaya karar verdik. Sevgi dolu bir eş ve güzel bir kız evlatla kutsanmıştım. Eve baktım ve kızıma müzik, resim, örgü, dikiş, yemek pişirme ve bahçecilik öğrettim. Eşim ve ben Kutsal Kitap'ı okur ve kızımıza Yehova ve Onun Emirlerine itaat etmenin önemini öğretirdik. Fransız idaresi altında Mulhouse'daki yaşantımız huzurlu ve sakindi.

1940–44: Haziran 1940'ta Almanlar kasabamızı işgal edince Yehova Şahitlerinden olmak artık serbest değildi. 1941'de Gestapo eşimi tutukladı ve 1943'te kızımı aldı. Annemin çiftliğine döndüm fakat Eylül 1943'te orada tutuklandım. Alsas'taki Vorbruck-Schirmeck kampına, ardından 1944'te Gaggenau bölüm kampına yollandım. Öce dikiş dikme ve onarmada, sonra da bir SS ailesinde hizmetçi olarak görevlendirildim. Baskıya karşın hiçbir şey inancımı sarsmadı.

Emma 1945'te Fransız ordusu tarafından özgürlüğüne kavuşturuldu. Fransa'ya döndü ve orada kızı ve eşiyle tekrar bir araya geldi.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.