اِما آرنولد  Emma Arnold

اِما آرنولد Emma Arnold

تاریخ تولد: ۱۷ آوریل ۱۸۹۸

اِستِراسبورگ, فرانسه

اِما در یک خانواده کاتولیک در شهر استراسبورگ، پایتخت آلزاس لورن Alsace-Lorraine به دنیا آمد. زمانی که او ۸ ساله بود پدرش فوت کرد و اِما در مزرعه‌ی مادرش بزرگ شد. در سن ۱۴ سالگی او یک بافنده شد. کمی بعد او ازدواج کرد و با همسرش به شهر آلزاسی هوسرن-ویزرلینگ نقل مکان کرد. در سال ۱۹۳۰ وی صاحب یک دختر شد. در سال ۱۹۳۳ خانواده آرنولد به یکی از شهرهای اطراف مولوز نقل مکان کردند.

۱۹۳۳-۳۹: ما تصمیم گرفتیم که از مریدان فرقه مذهبی شاهدان یهوه شویم. من با یک همسر دوست داشتنی و دختری زیبا خوشبخت بودم. در خانه ماندم و به دخترم موسیقی، نقاشی، بافندگی، دوزندگی، آشپزی و باغبانی آموزش دادم. من و همسرم کتاب مقدس را مطالعه می کردیم و به دخترمان هم مسائل دین یهوه و اهمیت احکام و اطاعت از آن ها را آموزش می‌‌دادیم. زندگی در مولوز تحت حکومت فرانسه آرامش بخش و آرام بود.

۱۹۴۰-۴۴: بعد از این که آلمان ها در ژوئن سال ۱۹۴۰ شهر ما را اشغال کردند، ما دیگر آزادانه نمی توانستیم از شاهدان یهوه باشیم. نیروهای گشتاپو همسر من را در سال ۱۹۴۱ بازداشت کردند و در سال ۱۹۴۳ دخترم را از من گرفتند. من به مزرعه مادرم برگشتم ولی در سپتامبر سال ۱۹۴۳ در آن جا دستگیر شدم. من را به اردوگاه وُربُروک-شیرمِک در شهر آلزاس و سپس در سال ۱۹۴۴ به اردوگاه گاگناو Gaggenau فرستادند. در ابتدا به من کار خیاطی و تعمیر کاری داده بودند، و سپس من را به عنوان خدمتکار به یک خانواده اس اس سپردند. با تمام این فشارها، من استوار ماندم.

اِما در سال ۱۹۴۵ توسط ارتش فرانسه آزاد شد. او به فرانسه بازگشت و دوباره با همسر و دخترش دور هم جمع شدند.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.