Francis Ofner

Francis Ofner

Doğum: 18 Temmuz 1913

Novi Sad, Yugoslavya

Francis, Yahudi nüfusu 5.000 olan bir şehirde büyüdü. Ofnerlar spordan yaşlıların bakımına kadar birçok sosyal etkinliğe destek olan bir sinagoga mensuptu. 1931'de Francis, Zagreb Üniversitesi’nin hukuk fakültesine başladı. Öğrenciyken Nazi liderlerinin radyoda yayınlanan konuşmalarının çevirisini üniversite bülten panolarında afişe eden bir hizmet organize etti.

1933–39: Hitler Almanya şansölyesi olduğunda üniversitedeki Yahudi öğrencileri Nazi tehditine karşı birleştirmek için var gücümle uğraşıyordum. 1933'te Yugoslavya'da Betar siyonist örgütünün kurulmasına yardım ettim. Yasadışı bir şekilde Filistin'e göçmen gönderilmesine, Yahudilerin nefsi müdafaa konusunda eğitilmesine yardım ettik. Ülkemizdeki Alman yanlısı faaliyetlere karşı çıkmak için Nazi karşıtı Yugoslavlarla iş birliği yaptık.

1940–45: 25 Mart 1941'de Yugoslavya, Almanya'nın müttefiki oldu. İki gün sonra Alman yanlısı hükümeti deviren darbenin hazırlıklarına katıldım. Ancak 6 Nisan itibariyle Almanya ve müttefikleri Yugoslavya'yı ele geçirdi. Yaşadığım şehir Novi Sad, Macar kuvvetleri tarafından işgal edildi. Şehrin Yahudi erkeklerinin çoğuyla birlikte Macarlar tarafından zorunlu olarak çalıştırılmak üzere götürüldüm. Bu hayatımı kurtardı. Macarlar tarafından götürüldüğümde Alman karşıtı faaliyetlerim sebebiyle Gestapo Novi Sad'a beni tutuklamaya gelmişti.

1942'de Francis, Budapeşte'den Türkiye'ye kaçtı. Istanbul'da Balkan Press İrtibat Subayı olarak ABD Savaş Enformasyon Ofisi tarafından işe alındı. 1945’te Filistin’e göç etti.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies, Abe and Ida Cooper Foundation, the Claims Conference, EVZ, and BMF for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of donor acknowledgement.