Gregor Wohlfahrt

Gregor Wohlfahrt

Doğum: July 24, 1921

Koestenberg-Velden, Avusturya

Gregor, Avusturya'nın Carinthia olarak bilinen bölgesinde bulunan bir köyde yaşayan Katolik bir ailenin altı çocuğundan ikincisiydi. Babası çiftçiydi ve taş ocağında çalışıyordu. Katolizm nedeniyle hayal kırıklığına uğramış olan annesi ve babası, Yehova Şahitlerine katıldılar ve çocuklarını bu dine göre yetiştirdiler. Gregor gençken dağcılığı ve kayak yapmayı severdi.

1933–39: Gregor okula başladı. Aynı zamanda garsonluk da yapıyordu. Yehova Şahitleri ile ilgili durum, 1938 Mart'ında Almanya'nın Avusturya'yı işgal etmesiyle daha da kötüleşti. Şahitler, Hitler'e sadakat yemini etmek istemiyorlar, yegane bağlılıklarının Tanrı'ya ve O'nun kurallarına olduğuna inanıyorlardı. Almanların Polonya'yı işgal ettiği gün, 1 Eylül 1939'da, Gregor'un babası orduya katılmak istemediği için tutuklandı ve üç ay sonra idam edildi.

1940–42: Ağabeyi Franz gibi Gregor da Şahitlerin orduya katılmasının Tanrı'nın beşinci emrine ("Öldürmeyeceksin") karşı olduğu inancını izleyerek Alman silahlı kuvvetlerine katılmayı reddetti. Gregor tutuklandı. Zincirlenerek Berlin'deki bir askerî mahkemeye çıkarıldı ve 18 Aralık 1941'de ölüme mahkum edildi. Gregor için iki yıl önce babasının da aynı nedenlerden dolayı tutuklanması ve idam edilmesi yalnızca inancını güçlendirmişti.

Gregor, 14 Mart 1942'de Berlin'in Ploetzensee Hapishanesi’nde giyotinle idam edildi. 20 yaşındaydı.

Thank you for supporting our work

We would like to thank The Crown and Goodman Family and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.