Hanandel Drobiarz

Hanandel Drobiarz

Doğum: 1 Haziran 1919

Sosnowiec, Polonya

Hanandel, üç erkek ve kız kardeşiyle beraber ailesinin çiftlik hayvanı ve tahıl sattığı Kozlow kasabasında büyüdü. Ailesi dindardı. Sebt gününü ve diğer tüm Yahudi bayramlarını kutlar, dinin gereklerini yerine getirirdi. Hanandel 5 yaşındayken İbranice, Kutsal Kitap, ibadet ve Yahudi tarihini çalışmaya başladı.

1933–39: 14 yaşında Sosnowiec'de amcama kalaycı olarak çıraklık yaptım. Gündüzleri amcam için çalışır, geceleri okula giderdim. Ticaret okulundan mezun olduktan sonra tam zamanlı olarak kalaycılık yapmaya başladım. 4 Eylül 1939'da Almanlar Sosnowiec'ı işgal etti. Yahudilerin kasabayı terk etmesi yasaklanmıştı. Ancak kalaycılık ihtiyaç duyulan bir beceri olduğundan dolayı işimi yapmak için özgürce oradan oraya geçmeme izin veren bir pasom vardı.

1940–44: 1942'de Plaszow'daki çalışma kampına sürüldüm. Almanlar benim ne iş yaptığımı öğrenince beni Mielec şehrindeki bir havaalanı bombalama fabrikasına götürdüler. 1944 yazında Sovyetler ilerliyorlardı. Becerikli işçilerin ele geçirilmesinden korkan Almanlar, bizi Flossenbürg toplama kampına sürdüler. Almanlar kıyafetlerimizi çıkartıp, jenital bölgelerimizi tıraş ettiler ve çıplak vücutlarımızın üzerine çamaşır suyu döktüler. Tüm hafta boyunca güneşin sıcağında, çırılçıplak hayvanlar gibi çalıştırılmak üzere taş ocaklarına gönderildik.

1945'te Hanandel, Amerikan birlikleri tarafından özgürlüğüne kavuşturuldu. Savaştan sonra Amerika Birleşik Devletleri'ne göç etti.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.