هانندل دروبیارز Hanandel Drobiarz

هانندل دروبیارز Hanandel Drobiarz

تاریخ تولد: ۱ ژوئن ۱۹۱۹

سُسنُویک, لهستان

هانندل با سه برادر و خواهر خود در شهر کازلو بزرگ شد. خانواده‌ی او حبوبات و دام و تیور می‌فروختند. آنها مذهبی بودند و شنبه، تمامی تعطیلات یهودی و اصول قوانین غذایی را رعایت می‌کردند. در سن ۵ سالگی هناندل شروع به تحصیل زبان عبری، کتاب مقدس، دعا و تاریخ یهود کرد.

۱۹۳۳-۳۹: در سن ۱۴ سالگی، به عنوان آهن‌کوب، شاگرد عمویم در سوسنویتس شدم. در طول روز برای عمویم کار می‌کردم و شب‌ها به مدرسه‌ی فنی -حرفه‌ای می‌رفتم. پس از آنکه از مدرسه‌ی فنی- حرفه‌ای فارغ التحصیل شدم، آهن کوبی را به صورت تمام وقت شروع کردم. آلمان در ۴ سپتامبر سال ۱۹۳۹ شهر سوسنویتس را اشغال کرد. خروج یهودی‌ها از شهر ممنوع شده بود، ولی از آنجا که آهنکوبی، حرفه‌ی مورد نیاز بود، من برگه‌ی عبور داشتم که با آن می‌توانستم آزادانه برای کار به مکان‌های مختلف بروم.

۱۹۴۰-۴۴: در سال ۱۹۴۲ به اردوگاه کار اجباری [پلاشوف] تبعید شدم، و پس از آنکه آلمانی‌ها از حرفه‌ی من با خبر شدند، من را برای کار در یک کارخانه‌ی هواپیماهای بمب افکن، به شهر میلیتس بردند. در تابستان سال ۱۹۴۴ نیروهای شوروی در حال پیشرفت بودند. آلمانی‌ها نگران دستگیری کارگرهای حرفه‌ای توسط دشمن بودند، به همین دلیل ما را به اردوگاه کار اجباری فلاسنبرگ تبعید کردند. آلمانی‌ها لباس‌های ما را در آوردند، آلت‌های تناسلی ما را تراشیدند و آب قلیایی روی پوست بی پوشش ما پاشیدند. برای مدت یک هفته کامل، در زیر آفتاب سوزان، ما را عریان، مانند حیوان برای کار به معدن سنگ فرستادند.

هانندل در ماه مه سال ۱۹۴۵ توسط نیروهای امریکایی آزاد شد. پس از اتمام جنگ، به کشور ایالات متحده مهاجرت کرد.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.