Hetty d'Ancona

Hetty d'Ancona

Doğum: 1 Mayıs 1930

Amsterdam, Hollanda

Hetty, orta sınıftan, pek de dindar olmayan Yahudi bir ailenin çocuğuydu. Annesi ve babası, 1492 yılında İspanya'dan sürgün edilen Sefarad Yahudilerindendi. Giyim işiyle uğraşan babasının dükkânının üst katındaki dairede kalıyorlardı. Büyükanne ve büyükbabasıyla beraber diğer akrabaları da yakınlarda oturuyordu.

1933–39: Büyüdüğüm yeri, Hollanda'yı seviyordum. Şehrin eski bir muhiti olan Yahudi mahallemiz Amsterdam'ın merkezindeydi. 6 yaşındayken devlet okuluna gitmeye başladım. Amsterdam bisikletler, kanallar ve eski binalarla dolu bir şehirdi. Ailem, her yaz deniz kenarında bir oda ya da bir ev kiralardı. Bir ay kadar orada kalırdık. Akrabalarımız ve arkadaşlarımız da bizi ziyaret ederdi.

1940–44: Onuncu yaş günümün hemen ardından Almanya, Hollanda'ya saldırdı ve işgal etti. Almanlar tarafından toplanan akrabalarım birer birer ortadan kayboldu. En yakın arkadaşım Judith bile sürgün edilmişti. Sıranın bize geldiğinden korkarak evi terk ettik. Ben de saklanmak için ailemden ayrılmıştım. Hollanda yer altı direniş örgütü, beni bakımımı üstlenen ve aynı zamanda da gizleyen güneydeki Protestan bir ailenin yanına yerleştirdi. Eylül 1944'te savaş yakınımıza kadar gelmişti. Evimize Alman askerleri yerleşti. Ardından Almanlar, kasaba halkına gitmelerini emretti. Gitmektense bombalanmış bir evin bodrumunda saklanmayı tercih ettik.

Birkaç gün sonra Hetty ve ailesi, Amerikan askerleri tarafından fark edildiler ve özgürlüklerine kavuştular. Hetty özgürlüğüne kavuştuğunda 1944 yılının Aralık ayıydı. Daha sonra evlendi ve 1962 yılında Amerika Birleşik Devletleri'ne göç etti.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.