هتی دی آنکونا Hetty d'Ancona

هتی دی آنکونا Hetty d'Ancona

تاریخ تولد: ۱ مهٔ ۱۹۳۰

آمستردام, هلند

هتی تنها فرزند خانواده‌ای یهودی سکولار و از طبقه‌ی متوسط بود. والدین هتی جزو یهودی‌های سفاردی، از نسل یهودیانی که در سال ۱۴۹۲ از اسپانیا بیرون رانده شدند، بودند. آنها در آپارتمانی واقع در طبقه‌ی بالای فروشگاه پوشاک پدر زندگی می‌کردند. پدربزرگ و مادربزرگ هتی و دیگر اقوام او نزدیک به آنها زندگی می‌کردند.

۱۹۳۳-۳۹: من از زندگی در هلند لذت می‌بردم. محله‌ی یهودی ما در مرکز شهر در قسمت قدیمی آمستردام قرار داشت. وقتی که ۶ سالم بود،مدرسه‌ی دولتی را شروع کردم. در آمستردام همه جا پر از دوچرخه، کانال و ساختمان‌های قدیمی بود. والدینم هر تابستان در ساحل، اتاق یا خانه‌ای اجاره می‌کردند. ما حدود یک ماه آنجا می‌ماندیم و دوستان و خویشاوندانمان به ما سر می‌زدند.

۱۹۴۰-۴۴: درست بعد از تولد ده سالگی من، آلمانی‌ها به هلند حمله کرده و آن را اشغال کردند. اقوام من یکی یکی توسط آلمانی‌ها ربوده و ناپدید می‌شدند. حتی نزدیکترین دوستم جودیت، نیز تبعید شد. از ترس آنکه ما نفرات بعدی خواهیم بود، خانه‌مان را ترک کردیم (و من برای پنهان شدن از پدر و مادرم جدا شدم). جنبش زیرزمینی هلند من را به خانواده‌ی پروتستان در جنوب سپرد تا به من غذا دهند و پنهانم کنند. در سپتامبر ۱۹۴۴، جنگ در نزدیکی ما بود. سربازان آلمانی به خانه‌ی ما وارد شدند. سپس آلمانی‌ها به مردم شهر دستور دادند که شهر را ترک کنند. ما به جای رفتن، در زیرزمین یک خانه‌ی بمباران شده پنهان شدیم.

چند روز بعد، دسامبر ۱۹۴۴ هتی و آن خانواده توسط سربازان آمریکایی پیدا و آزاد شدند. او بعدها ازدواج کرد و در سال ۱۹۶۲ به ایالات متحده مهاجرت نمود.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.