Ida Edelstein

Ida Edelstein

Doğum: 6 Mart 1888

Hostoun, Çekoslovakya

Ida Kohn adıyla dünyaya gelen Ida, Prag yakınlarındaki Hostoun köyünde yaşayan Yahudi bir ailenin dört çocuğundan en büyük olanıydı. Babası köyde bir bakkal işletiyordu ve ayrıca Yahudi topluluğunun doğum, ölüm ve evlilik belgelerini yazıyordu. Ida 1912'de Josef Edelstein ile evlendi ve çift Viyana'ya taşındı. 1920'de çiftin Wilhelm adında bir oğlu ve Alice adında bir kızı vardı.

1933–39: 1938 yılının Mart ayında Almanlar Avusturya'yı ilhak etti. Ida, birkaç hafta boyunca diğer Yahudilerle birlikte kaldırımları temizlemeye zorlandı. Yahudiler temizlik yaparken kasaba halkı sıklıkla onlarla dalga geçerdi. Birçok Yahudi sürüldü ve Yahudilere saldırılar neredeyse her gece devam etti. Ida'nın çocukları Nazilerden kaçmak için Prag'a gittiklerinde Ida umutsuzluğa kapıldı.

1940–44: Ida, 1942 Mayıs'ında tutuklandı. Josef'le birlikte Theresienstadt gettosuna gönderildiler. Orada Prag'a gittiğinden beri görmedikleri kızları Alice'i buldular. 1943'te Alice bir "işçi" trenine bindirildi. Ida ve Josef ondan ayrı kalmak istemiyorlardı. Bu nedenle onlar da trene bindiler ve hep birlikte Auschwitz'e gönderildiler. 1944 yılında Ida, sağlam vücutlu kadınların seçimi sırasında ayakta çırılçıplak bekletildi ve ardından gaz odasına gönderildi. Alice, annesinin serbest bırakılması için yalvarıyordu.

Ida Edelstein, 1944 yılında Auschwitz'teki gaz odasında can verdi. Kızı Alice savaştan sağ çıkan tek aile üyesiydi.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.