Ivo Herzer

Ivo Herzer

Doğum: 5 Şubat 1925

Zagreb, Yugoslavya

Ivo, Zagreb şehrindeki Yahudi bir ailenin tek çocuğuydu. Babası sigorta şirketinde çalışıyordu. Aleni antisemitizm Yugoslavya'da nadir görülen bir şey olmasına karşın Yahudiler, Hıristiyanlığa geçmedikleri sürece devlet ve üniversite pozisyonlarından menediliyordu.

1933–39: Zagreb'de devlet ortaokuluna gittim. Ders planı sabitti. Üç dilin yanı sıra din dersini de içeriyordu. Okulum çok seçici olmasına karşın orda okumayı seviyordum ve başarı bir öğrenciydim. Zagreb'de kişisel olarak bariz bir önyargıyla karşılaşmasam da bazı Hırvat faşist gruplar, sert bir şekilde Yahudi karşıtıydı ve Nazi politikalarını destekliyorlardı. Savaş başladığında 16 yaşındaydım.

1940–44: 1941'de Yugoslavya Mihver kuvvetler tarafından kuşatıldı ve işgal bölgelerine ayrıldı. Hırvat faşistlerden korkan ailem, İtalyan bölgesine kaçmak istedi. Tek bildiğim İtalyanca kelimeler olan "Yahudi" ve "korku"yu kullanarak İtalyan subaylarına yaklaştım. Anladılar ve bizi gizlice İtalyan bölgesine aldılar. Tek göçmen biz değildik. İtalyanlar birçok Yahudiyi kalkanları altına almıştı. Hatta ailem ordu konserlerinden birine davet edildi. Yahudilerin bir Alman müttefiki tarafından korunması çok ironikti.

1943'te İtalya mağlup düştü ve Yugoslavya'dan çekildi. Ivo, Adriyatik'i geçip Müttefikler tarafından özgürlüğüne kavuşturulan Kuzey İtalya'ya gitti. Ivo, 1948’de Amerika Birleşik Devletleri’ne göç etti.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.