Izabella Katz

Izabella Katz

Doğum: 28 Mayıs 1924

Kisvarda, Macaristan

Izabella, Macaristan'ın kuzeydoğusundaki küçük bir kasabada yaşayan sekiz çocuklu dindar Yahudi bir ailede büyüdü. Erkek kardeşi ve dört küçük kız kardeşi ile her cuma günü beraber kütüphaneye giderek anneleri için alabildikleri kadar kitap alırlardı. Izabella, devlet okullarında okuyor ve büyük bir şehre taşınmak istiyordu.

1933–39: Yahudi karşıtlığı yaygındı. Bana kaç defa "kokuşmuş Yahudi" dediler hatırlamıyorum. Almanya'daki "Heil Hitler" konuşmalarını dinledikçe korkuyorduk. Çünkü komşularımızın—kuşaklardır aynı kasabada yaşadığımız insanların—Nazilere seve seve katılabileceğini biliyorduk. Babam, Amerika Birleşik Devletleri'ne giderek bizim için göçmenlik belgeleri çıkartmaya çalıştı.

1940–44: Babam vizelerimizi aldığında Macaristan Amerika'yla savaş hâlindeydi. Ardından Hitler Macaristan'ı işgal etti. Nisan 1944'te Yahudiler Kisvarda gettosuna yerleştirildi. 28 Mayıs'ta sabah saat 4'te yola çıkacağımız söylendi. Kasabadaki insanlar sokaklara dizilmiş, yüzlerinde bir gülümsemeyle vagonlara tıkıştırılmamızı seyrediyordu. Annem ve en küçük kız kardeşim, Auschwitz'te gaz odalarına gönderildi. Kız kardeşlerim ve ben "C" kampındaydık. Sovyet kuvvetleri ilerlerken biz de Almanya'daki bir çalışma kampına doğru gidiyorduk. Kar fırtınası altında kampın batısından başlayan zorunlu yürüyüş sırasında kaçmayı başarmıştık.

Izabella ve iki kız kardeşi, iki gün boyunca saklandıktan sonra 25 Ocak 1945'te Sovyetler tarafından kurtarıldı. Ardından Amerika Birleşik Devletleri'ne göç ederek babalarıyla bir araya geldiler.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.