ایزابلا کَتز  Izabella Katz

ایزابلا کَتز Izabella Katz

تاریخ تولد: ۲۸ مهٔ ۱۹۲۴

کیسواردا Kisvarda, مجارستان

ایزابلا یکی از هشت فرزند خانواده‌ای یهودی و مذهبی در شهر کوچک کیسواردا در شمال شرق مجارستان بود. هر جمعه، ایزابلا و برادرش و چهار خواهر کوچکترش برای قرض گرفتن بیشترین تعداد ممکن کتاب برای مادرشان به کتابخانه می‌رفتند. ایزابلا به مدرسه دولتی رفت و آرزوی مهاجرت به شهری بزرگ را داشت.

۱۹۳۳-۳۹: یهود ستیزی رایج شد. نمی‌توانم تعداد دفعاتی را که «یهودی متعفن» خطاب شدم بشمارم. ما برای رضایت خاطر همسایگانمان که با شادمانی به نازی‌ها پیوسته بودند، سخنرانی‌های «سلام بر هیتلر» از آلمان را از رادیو گوش می‌کردیم. اینها افرادی بودند که ما نسل اندر نسل با هم در یک دهکده‌ زندگی کرده بودیم. پدرم به ایالات متحده رفت و با ناامیدی سعی کرد برایمان مدارک مهاجرتی تهیه کند.

۱۹۴۰-۴۴: زمانی که پدر برایمان ویزا گرفت، مجارستان با آمریکا وارد جنگ شد. بعداً هیتلر به مجارستان حمله کرد. در آوریل ۱۹۴۴ یهودیان به گتوی کیسواردا نقل مکان کردند. در ۲۸ مه به ما دستور داده شد که ساعت ۴ صبح برای سفر آماده شویم. مردم خندان شهر برای دیدن ما که در ماشین‌های مخصوص چهارپایان چپانده می‌شدیم، صف کشیده بودند. در آشویتس مادر و کوچکترین خواهرم با گاز خفه شدند. من و خواهرانم به اردوگاه «.C» فرستاده شدیم. زمانی‌که ارتش شوروی پیشروی کرد، به اردوگاه کار اجباری در آلمان منتقل شدیم. در پیاده روی اجباری به سمت غرب در یک کولاک، ما فرار کردیم.

ایزابلا و دو خواهرش به مدت دو روز پنهان شدند و در ۲۵ ژانویه ۱۹۴۵ توسط ارتش شوروی آزاد گشتند. آنها به ایالات متحده مهاجرت کرده و به پدرشان ملحق شدند.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies, Abe and Ida Cooper Foundation, the Claims Conference, EVZ, and BMF for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of donor acknowledgement.