Jeno Muhlrad

Jeno Muhlrad

Doğum: 3 Kasım 1888

Ujpest, Macaristan

Jeno, Budapeşte'nin bir kenar mahallesinde yaşayan Yahudi ailenin beş çocuğundan en küçük olanıydı. Babası, restoran ve dükkânlara bira satan toptancı bir tüccardı. Jeno, üniversite diplomasını aldıktan sonra eczacı oldu. Ujpest'te eşi Aranka, Eva ve Andras adlı iki çocuğuyla, babası ve büyük ailenin diğer üyelerinin bulunduğu büyük, eski bir evi paylaşıyorlardı.

1933–39: Arkadaşlarım ve ailem, bir eczane kiralamam için ihtiyacım olan büyük miktarda parayı biriktirmemde yardımcı oldular. Yahudi karşıtı kısıtlamalar nedeniyle hâlâ kendi adıma bir eczaneye sahip olmam yasak. Ancak kiralama işi, bana başka bir eczacının yanında çalıştığım zamankinden çok daha fazla özgürlük veriyor. Ujpest'in merkezinde eczaneye yakın hoş, modern bir apartmana taşındık. Eva ve Andras okula gidiyor ve Aranka bana işimde yardımcı oluyor.

1940–44: Almanlar'ın Macaristan'ı işgal etmesinin üzerinden birkaç hafta geçti. Ancak şimdiden Macaristan'dan sığır vagonlarının içinde trenle sürgün ediliyoruz. 70-80 kişi, yalnızca bir kova su ve diğer ihtiyaçlarımız için boş bir kovayla bir araya sıkıştırılıyoruz. Eva'ya ilk yurt dışı seyahatinin daha keyifli geçeceğini umduğumu söyleyerek onunla şakalaşıyor ve moralini yükseltmeye çalışıyorum.

Jeno ve ailesi, 1944 yazının başında Auschwitz'ten sürülen 435.000 Macar Yahudilerindendir. Jeno, daha sonradan Bavyera'daki bir kampa sürgün edilmiş ve orada hayatını kaybetmiştir.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.