ینو موهراد Jeno Muhlrad

ینو موهراد Jeno Muhlrad

تاریخ تولد: ۳ نوامبر ۱۸۸۸

اویپست, Ujpest مجارستان

ینو آخرین و پنجمین فرزند خانواده‌ای یهودی بود که در اطراف شهر بوداپست زندگی می کردند. پدر او عمده فروش آبجو بود و به فروشگاه‌ها و رستوران‌ها آبجو می‌فروخت. ینو پس از دریافت مدرک دانشگاهی، داروساز شد. او و آرانکا همسرش به همراه اِوا و آندراس، دو فرزندشان در شهر اوپست در یک خانه‌ی قدیمی بزرگ با پدر ینو و بقیه افراد خانواده زندگی می کردند.

۱۹۳۳-۳۹: دوستان و خانواده‌ی من با جمع آوری مقداری قابل توجهی پول، به من کمک کردند تا داروخانه ای برای خود اجاره کنم. به دلیل محدودیت‌هایی که برای یهودیان وجود دارد، من نمی توانم داروخانه‌ای به نام خودم داشته باشم. با این وجود اجاره کردن یک داروخانه به من استقلال عمل بیشتری می‌دهد تا اینکه برای داروساز دیگری کار کنم. ما به یک آپارتمان زیبا و مدرن در نزدیکی داروخانه در مرکز شهر اوپست نقل مکان کردیم. زمانی که اِوا و آندراس به مدرسه می روند، آرانکا به من کمک می کند.

۱۹۴۰-۱۹۴۴: فقط چند هفته از اشغال مجارستان توسط آلمان می گذرد، اما ما توسط قطار و در واگن های مخصوص حیوانات به خارج از مجارستان تبعید شده‌ایم. ۷۰-۸۰ نفر از ما را در یک جا به زور جا داده‌اند و فقط یک سطل آب برای نوشیدن و یک سطل خالی برای مدفوع و ادرار برای ما گذاشته‌اند. من سعی می‌کنم که روحیه‌ی اِوا را با شوخی کردن در مورد این که امیدوارم سفر اول وی به خارج از کشور بهتر از این پیش رود، تقویت کنم.

ینو و خانواده‌اش در بین ۴۳۵،۰۰۰ یهودی مجارستانی بودند که در اوایل تابستان سال ۱۹۴۴ به آشویتس تبعید شدند. کمی بعد او به یک اردوگاه در شهر باواریا تبعید شد و در آن جا جان سپرد.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.