Johannes M. Lublink

Johannes M. Lublink

Doğum: 10 Mart 1912

Amsterdam, Hollanda

Hıristiyan bir ailede dünyaya gelen Johannes'in üç erkek, üç de kız kardeşi vardı. Babası ısıtma sistemleri için kömür satıyordu. 1933 yılında Johannes da kömür dağıtım işine başlamıştı. Çoğu Hollandalı gibi Johannes de Hitler'in politikalarını tasvip etmiyordu. Özellikle Yahudilere ve Yehova Şahitlerine yönelik zulümlere karşı çıkıyordu.

1933–39: Hitler'in Almanya'da iktidara gelmesi hepimiz için bir tehdit oluşturuyordu. 1936'da Yehova Şahitlerine katıldım. Annem de Yehova Şahitlerindendi. 1938 yılında ise bir erkek ve bir kız kardeşim Şahitlere katıldı. Hollanda'da bile çeşitli zorluklarla karşılaşıyorduk. 1937'de Tilburg'daki ibadetlerimiz, bizimle ilgili nefret dolu vaazlar veren Katolik rahipler nedeniyle polis koruması altında geçiyordu.

1940–44: Almanya, Mayıs 1940'ta Hollanda'yı işgal etti. 15 Haziran 1941'de Hollanda polisi tarafından tutuklandım. Aylar süren tutukluluğumun ardından 50 Yehova Şahidiyle beraber Sachsenhausen toplama kampına sürüldüm. Ağır işlerde çalıştırılan Şahitler, hiç kaçma girişimde bulunmadığı için Almanların mahkumlar arasında güvendikleri tek gruptu. Her sabah içimizden biri yüksek sesle Kutsal Kitap'tan bir parça okurdu. Gün içinde çalışırken de okunan parça üzerine konuşurduk. Kimseye göstermeden içeri sokabildiğim bir Kutsal Kitabım vardı bazen gizlice onu okurdum.

5 Mayıs 1945'te Sachsenhausen'den yapılan ölüm yürüyüşü sırasında Johannes, Schwerin (Almanya) yakınlarında Amerikan birlikleri tarafından kurtarıldı. Ardından Amsterdam'a döndü.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.