یوهانس ام. لوبلینک Johannes M. Lublink

یوهانس ام. لوبلینک Johannes M. Lublink

تاریخ تولد: ۱۰ مارس ۱۹۱۲

آمستردام, هلند

یوهانس و سه خواهر و سه برادرش در خانواده‌ای مسیحی به دنیا آمدند. پدرش به کار فروش زغال برای سیستم‌های حرارتی مشغول بود. تا سال ۱۹۳۳ یوهانس نیز به کار پخش زغال مشغول شد. مانند بسیاری از شهروندان هلندی دیگر، یوهانس سیاست‌های هیتلر را تأیید نمی‌کرد. او به خصوص مخالف آزار و اذیت یهودیان و شاهدان یهوه بود.

۱۹۳۳-۳۹: به قدرت رسیدن هیتلر در آلمان، تهدیدی برای همه‌ی ما بود. در سال ۱۹۳۶ من یک شاهد یهوه شدم. مادرم نیز جزو شاهدان یهوه و تا سال ۱۹۳۸ یکی از برادرها و یکی از خواهرانم نیز به شاهدان یهوه پیوستند. حتی در هلند نیز ما سختی مواجه بودیم. در سال ۱۹۳۷ پلیس از ما در برابر کشیش‌های کاتولیک که همزمان با جلسه‌ی انجیل خوانی ما در تیلبورگ، بر علیه ما نفرت‌پراکنی می‌کردند، محافظت کرد.

۱۹۴۰-۴۴: در مه ۱۹۴۰ آلمانی‌ها هلند را اشغال کردند. من در روز ۱۵ ژوئن ۱۹۴۱ توسط پلیس هلند دستگیر شدم. بعداز چندین ماه در بازداشت بودن، همراه با ۵۰ شاهد دیگر به بازداشتگاه زاخزن هاوزن تبعید شدم. در آنجا از ما می‌خواستند که کارهای سنگین انجام دهیم، ما شاهدان، تنها زندانیان مورد اعتماد آلمانی‌ها بودیم زیرا هیچوقت سعی نکردیم که فرار کنیم. هر روز صبح یکی از ما آیه‌ای از انجیل را بلند می‌خواند و ما در هنگام کار در مورد آن بحث می‌کردیم. من گاهی اوقات مخفیانه کتاب انجیلی را که قاچاقی وارد کرده بودم می‌خواندم.

در روز ۵ مه ۱۹۴۵ زمانی که یوهانس در حال رژه‌ی اجباری مرگ زاخزن هاوزن را ترک کرد، توسط سربازان آمریکایی در نزدیکی شُورین در آلمان آزاد شد. وی سپس به آمستردام بازگشت.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.