Leah Kohl Rapaport

Leah Kohl Rapaport

Doğum: 22 Haziran 1908

Kamionka Strumilowa, Polonya

Leah ve dört kardeşi, Lviv şehrinde dindar bir Yahudi ailede büyüdüler. Leah, lise diplomasını aldıktan sonra bir seneliğine üniversiteye gitti. 1931 yılında Joseph Rapaport ile evlendi ve çift Varşova'ya yerleşti.

1933–39: Rapaport ailesi banliyöde yaşıyordu. Joseph bankada çalışıyordu. Kızları Zofia, 1933 yılının Mayıs ayında doğdu. Her sene Yahudi Hamursuz bayramında Lviv'e dönerek Leah'ın ailesini ziyaret ettiler. Joseph 1939 Ağustos'unun sonlarında askere alındıktan iki gün sonra Almanya, Polonya'yı işgal etti. Polonya savaşta mağlup olduktan sonra Joseph, askerden döndü ve ailesiyle birlikte Sovyet işgalindeki Lviv'e gitti.

1940–44: Almanlar, 1941'de Lviv'i işgal etti. Leah'ın babası, sokakları temizlemeye zorlandı. Kardeşi ise Naziler tarafından yakalanarak vuruldu. Ancak hayatta kaldı. 1942'de Rapaport ailesi, Joseph'in eski bir çalışanının yanında saklanmak için Varşova'ya döndü. Aile, iki yıl boyunca 2 x 3 metre boyutlarındaki bir odada yaşamak zorunda kaldı. Bir defasında neredeyse ihanete uğruyorlardı. Yanında kaldıkları eski çalışanın eski karısı, adamı şu şekilde tehdit etmişti: "Polise burayı sinagoga çevirdiğini söyleyeceğim!"

1944 Varşova ayaklanmasından sonra Joseph, bir Nazi kampına gönderildi ve burada hayatını kaybetti. Leah ve Zofia, Krakow'a kaçarak Sovyetler şehri kurtarana dek burada kaldı.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.