Leo Bretholz

Leo Bretholz

Doğum: 6 Mart 1921

Viyana, Avusturya

Leo, Viyana'daki Polonyalı göçmenlerin büyük çocuğu ve tek oğluydu. Terzi ve amatör bir İbrani aktör olan babası, 1930'da Leo 9 yaşındayken bir hastalıktan öldü. Annesi ise aileyi nakış yaparak geçindiriyordu. Leo iki küçük kız kardeşine bakarak ona yardım ediyordu. Tuna Kanalı'nın doğu yakasındaki Viyana'nın geniş Yahudi bölgelerinden birinde yaşıyorlardı.

1933–39: 1938'de Almanya Avusturya'yı ilhak ettiğinde Yahudi karşıtı görüşler hızla arttı. Amcalarımdan bazıları ve komşular dahil olmak üzere her gün Yahudi erkekler tutuklanıyorlardı. 17 yaşındaydım ve aynısının benim de başıma gelmesinden korkuyordum. Bu yüzden annem, Avusturya'dan kaçmam konuşunda ısrar ediyordu. Almanya, Trier'e giden bir trene bindim ve Sauer Nehri’nden Lüksemburg'a yüzdüm. Lüksemburg'a vardığımda Almanya ve Avusturya'dan gelen mültecilere yardım eden bir dayanışma grubu, beni gizlice Belçika'ya soktu.

1940–44: 1940'ta Almanya Belçika'yı işgal etti ve Fransa'daki bir mülteci kampına sürüldüm. Tel örgünün altından emekleyerek kaçtım. Ancak 1942'de tutuklandım ve sonunda Drancy aktarma kampına yollandım. Sığır vagonuyla Auschwitz'e giderken bir arkadaşım ve ben, tüm gün pencerenin parmaklarını bükerek açmaya çalıştık. Korkudan, bir ümit trenden atladım. Yeraltı örgütünün yardımıyla "Max Henri Lefevre" olarak sahte evraklar edindim ve yeraltı örgütünün sahte kimlik düzenlemesi ve Alman birliklerinin konumlarını belirlemesi için çalıştım.

Normandiya çıkartmasından sonra Leo, Limoges'daki mültecilerle birlikte Fransa'da çalıştı. Annesi, kız kardeşleri ve diğer 55 akrabası, Holokost’ta can verdi. Leo, 1947 yılında Amerika Birleşik Devletleri’ne göç etti.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.