لئو بِرِتولتز Leo Bretholz

لئو بِرِتولتز Leo Bretholz

تاریخ تولد: ۶ مارس ۱۹۲۱

وين, اتريش

لئو بزرگترین و تنها پسر دو مهاجر لهستانی در وین بود. پدرش که خیاط و یک هنرپیشه‌ی آماتور ییدیش بود در سال ۱۹۳۰ هنگامی که لئو ۹ سالش بود درگذشت. مادرش با کار قلاب‌دوزی زندگی خانواده را تأمین می‌کرد و لئو با مراقبت از دو خواهر کوچکترش به او کمک می‌کرد. آنها در یکی از مناطق بزرگ یهودی نشین وین در شرق کانال دانوب زندگی می‌کردند.

۱۹۳۳-۳۹: بعد از الحاق اتریش به خاک آلمان در سال ۱۹۳۸، احساسات ضد یهودی شدت گرفت. مردان یهودی از جمله چند نفر از عموها و همسایگان من هر روز دستگیر می‌شدند. ۱۷ سالم بود و از این که این بلا سر من نیز بیاید می‌ترسیدم به همین دلیل مادرم من را تشویق کرد که از اتریش فرار کنم. من با قطار به ترایر آلمان رفتم و از عرض رودخانه‌ی راین به سمت لوکزامبورگ شنا کردم. وقتی به آنجا رسیدم گروهی از مددکارانی که به پناهندگان آلمانی و اتریشی کمک می‌کردند من را به بلژیک بردند.

۱۹۴۰-۴۴: آلمان در سال ۱۹۴۰ به بلژیک حمله کرد و من به اردوگاه پناهندگان در فرانسه تبعید شدم. من با خزیدن از زیر نرده‌‌ها از اردوگاه فرار کردم اما در سال ۱۹۴۲ دستگیر شدم و در نهایت به اردوگاه موقت درانسی فرستاده شدم. من و یکی از دوستانم در مسیر حرکت به سمت آشویتس با قطار، تمام روز تلاش کردیم که میله یکی از پنجره ها را باز کنیم و با ترس و امید به خوش شانسی من از قطار بیرون پریدم. با کمک گروه زیرزمینی توانستم مدارک جعلی با نام «مکس هنری لفور» برای خودم تهیه کنم و با جنبش برای تهیه‌ی مدارک جعلی و موقعیت‌یابی سربازان آلمانی همکاری کردم.

بعد از روز دی (اولین عملیات در جبهه‌ی نرماندی در جنگ جهانی دوم)، لئو با پناهندگان واقع در لیموژ فرانسه کار کرد. مادر و خواهرانش و ۵۵ نفر دیگر از اقوامشان در هولوکاست کشته شدند. لئو در سال ۱۹۴۷ به ايالات متحده مهاجرت كرد.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.