Magda Rein

Magda Rein

Doğum: 7 Haziran 1927

Satoraljaujhely, Macaristan

Magda, dindar bir Yahudi anne babanın iki çocuğundan büyük olanıydı. Macaristan’ın kuzeydoğusunda, Çekoslovakya sınırında bir kasaba olan Satoraljaujhely’de yaşıyorlardı. Yahudiler, kasabada yaşayan yaklaşık 18.000 kişinin yüzde 20 kadarını oluşturuyordu. Magda’nın babasının fırını vardı. Annesiyse ebeydi.

1933–39: 10 yaşımda yakındaki doğumlara gittiğinde anneme eşlik etmeye başladım. Annem Yahudiler, Çingeneler ve yakın köylerdeki çiftçiler gibi tüm kadınlara yardımcı oluyordu. 12 yaşımdayken benim yardımcı olmama izin verdi. Fazladan ışığa ihtiyacı olduğunda gaz lambasını tutardım. Bana yeni doğan bebekleri tutmayı, annesine verilmek üzere yıkayıp giydirmeyi öğretti. Bebek kızsa, bazen annesi benim adımı verirdi.

1940–44: 1944’te Almanların Macaristan’ı işgal etmesinden iki ay sonra Auschwitz’e gönderildik. Annem ve ben çalışma için seçilen kadınların arasındaydık. Sıraya dizilmiştik. Kadın bir SS subayı, tiz bir sesle bağırarak kendisine itaat etmezsek Auschwitz’i bacalarından terk edeceğimizi belirtti. Annemle birlikte iki ay geçirdikten sonra annem, kamptan ayrılan bir taşıtla gönderilmek için seçildi. Çılgın gibi arkasından koştum, ancak kadın bir SS subayı tüfeğiyle başıma sertçe vurarak beni yere attı. Kaburgalarım kırılana kadar göğsümü tekmeledi.

Ekim 1944’te Magda, zorunlu çalışma için Almanya’ya, ardından Nisan 1945’te Theresienstadt’a gönderildi. 8 Mayıs 1945’te Sovyet birlikleri tarafından özgürlüğüne kavuşturuldu.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.