Malvin Katz Fried

Malvin Katz Fried

Doğum: 1893

Buj, Macaristan

Malvin ve sekiz kardeşi, Kuzeydoğu Macaristan'ın küçük bir kasabası olan Buj'da yaşayan dindar Yahudi bir ailede dünyaya geldi. Aile, daha sonra Malvin'in babasının bir market işlettiği Zalkod köyüne taşındı. Katz ailesi, büyük bahçeli ve meyvelikli geniş bir çiftlik evinde yaşıyordu. Malvin, ablası Sadie'nin eşi Hermon'un erkek kardeşi olan Sandor Fried ile evlendi.

1933–39: Yıllar önce Amerika Birleşik Devletleri'ne göç eden en büyük kız kardeşim Sadie ziyarete geldi. İki çocuğu Lillian ve Arthur, ailemin çiftliğinin yakınlarındaki çingene kampında oynamayı ve annemin meyve bahçesinden meyve toplamasına yardım etmeyi severlerdi. Seyahatlerinin dönüşünde Sadie, Hamburg'da durdu ve sokaklarda yürüyen Nazileri gördüğünü söyledi. Korkuyordu ama ona endişelenmemesini söyledik. Olup bitenler bize çok uzak görünüyordu.

1940–44: Dört hafta önce 19 Mayıs 1944'te Alman kuvvetleri Macaristan'ı işgal etti. Burada Sandor Fried'la evlendikten sonra taşındığım Nyirbator'da bütün Yahudi vatandaşları evlerini ve eşyalarının çoğunu terk etmeye zorlanıyordu. Son birkaç günü yerel sinagogda tıkış tıkış geçirdik. Sert Macar jandarmaları, bizi arayıp kalan para ve mücevherlerimizi çaldılar. Şimdi de bize ilçe merkezindeki bir gettoya, Nyiregyhaza kasabasına taşınmamız gerektiğini söylüyorlar. Sonra bize ne olacak?

Malvin ve eşi Sandor, 1944 yazının başlarında Auschwitz'e sürülen 435.000 Macar Yahudisinin arasındaydı. Malvin ve eşi orada can verdiler.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.