Maria Justyna

Maria Justyna

Doğum: 28 Mart 1925

Piotrkow Trybunalski, Polonya

Maria, Orta Polonya'daki bir sanayi kasabası olan Piotrkow Trybunalski'de yaşayan Roma Katolik bir ailede dünyaya geldi. Babası da annesi de öğretmen olan Maria, ilkokulu ve ortaokulu Piotrkow'da okudu. Maria'yla ablası Danuta'nın Sabina ve Helena Szwarc adında iki Yahudi kız arkadaşı vardı. Evleri arasında aşağı yukarı bir buçuk kilometrelik bir mesafe olmasına karşın kızlar, çoğu zaman beraber oynardı.

1933–39: Almanya, 1 Eylül 1939'da Polonya'yı işgal ettikten dört gün sonra Piotrkow'a girdi. Polonyalıların okula gitmesi büyük oranda yasaklanmıştı bu yüzden ortaöğrenimim 14 yaşımda sonra erdi. Aynı yılın Ekim ayında arkadaşlarımız Sabina ve Helena, Piotrkow'daki bir Yahudi gettosuna gönderildi. Piotrkow'un işgalinden birkaç hafta sonra direniş hareketine katıldım.

1940–44: İngiliz paraşütçülere rehberlik ediyor ve Polonya Vatan Ordusu için ajanlık yapıyordum. Aynı zamanda silah, patlayıcı ve yasadışı gazete de dağıtıyordum. 1942 yılında Almanlar Piotrkow gettosunu tasfiye ettiklerinde annem, Sabrina ve Helena birer sahte kimlik edinene kadar onları evimizde sakladı. 1944'teki Varşova isyanı sırasında direniş hareketinin liderlerinden ikisinin şehir dışına kaçmalarına yardım ederken yakalandım. Liderler hemen infaz edilmişti. Bense bir toplama kampına gönderilmiştim ama oraya götürülürken trenden kaçmayı başardım.

Savaş bittikten sonra Maria, Piotrkow Trybunalski'deki ailesiyle tekrar bir araya geldi. 1963'te tıp fakültesini bitirerek pratisyen hekimlik yapmaya başladı.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.