Maria Orlicka

Maria Orlicka

Doğum: 2 Temmuz 1928

Jaworzno, Polonya

Maria, Güneybatı Polonya'da Krakow'a pek de uzak olmayan bir sanayi kasabası olan Jaworzno'da yaşayan fakir bir ailede dünyaya geldi. Maria'nın her iki ebeveyni de çalışıyordu. Ailesi gibi Maria, Roma Katolik inançlarına göre vaftiz edilmişti.

1933–39: Ailem çalışırken evle ben ilgilenirdim. 1 Eylül 1939'da Almanlar Polonya'yı işgal ettiğinde 11 yaşındaydım. Aynı ay Alman birlikleri Jaworzno'ya ulaştı. Jaworzno, resmî olarak Almanya tarafından ilhak edilen alanın içersindeydi.

1940–44: 14 yaşındayken Almanlar, yemek karnesi kara borsasını kullandığım ve “kârlı fiyatlarla” satış yaptığım gerekçesiyle beni tutukladı. Auschwitz'e sürüldüm ve mahkumlarımızın her gün infaz edildiği duvara yakın olan sığınağımız Sığınak 11'e, “Ölüm Sığınağı”na kondum. Şu ya da bu nedenden ötürü vurulmak yerine Lodz Yahudi gettosundaki çocuklar için olan esir-çalışma kampına aktarıldım. Bu sırada aileme infaz edildiğim bildirilmiş ve babam şoktan kalp krizi geçirerek ölmüştü.

Tifüs, iskorbüt ve kötü beslenmeden bir deri bir kemik kalan 16 yaşındaki Maria, savaşın sonlarına doğru 9 Kasım 1944'te kamptan kurtarıldı. Jaworzno'ya geri döndü.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.