ماریا اورلیکا  Maria Orlicka

ماریا اورلیکا Maria Orlicka

تاریخ تولد: ۲ ژوئیهٔ ۱۹۲۸

یاووژنو, لهستان

ماریا در یک خانواده‌ی فقیر در یک شهر صنعتی کوچک به نام یاووژنو، در نزدیکی کراکوف در جنوب غربی لهستان به دنیا آمد. پدر و مادر ماریا شاغل بودند. ماریا همچون پدر و مادرش در کلیسای کاتولیک رومانیایی‌ها غسل تعمید داده شد.

۱۹۳۳-۳۹:زمانی که پدر و مادر من مشغول کار بودند، من به کارهای خانه می‌رسیدم. من ۱۱ ساله بودم که آلمان در ۲ سپتامبر ۱۹۳۹ لهستان را اشغال کرد. ارتش آلمان در همان ماه به شهر یاووژنو رسید. شهر یاووژنو در قسمتی از لهستان بود که رسما به کشور آلمان پیوسته بود.

۱۹۴۰-۴۴: آلمانی‌ها زمانی که ۱۴ سالم بود من را به جرم استفاده از بازار سیاه برای خرید و فروش کوپن‌های جیره بندی غذا بازداشت کردند. آنها اظهار داشتند که من با قیمت بالا آنها را می‌فروختم. من به آشویتس تبعید شدم و به "پناهگاه مرگ" فرستاده شدم. این پناهگاه در نزدیکی دیواری بود که هر روز زندانیان پناهگاه ۱۱ ما را در آنجا اعدام می‌کردند. به دلایلی، به جای اعدام، من را به اردوگاه کار اجباری کودکان در گتوی یهودیان لودز انتقال دادند. در این هنگام خبر اعدام من را به پدر و مادرم رساندند، و پدرم به دلیل شوک وارد شده از این خبر دچار حمله‌ی قلبی شد و درگذشت.

در اواخر جنگ و در ۹ نوامبر ۱۹۴۴، ماریا ۱۶ ساله، به دلیل داشتن بیماری تیفوس، کمبود ویتامین C و سوء تغذیه، از اردوگاه آزاد شد. وی به شهر یاووژنو بازگشت.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.