Max Rosenblat

Max Rosenblat

Doğum: 1939

Radom, Polonya

Max'ın ebeveynleri Taube ve Itzik, ilk olarak 1925’te çocukken karşılaştı. Taube dükkânında çırak yetiştiren bir terzinin kızıydı ve Itzik bu çıraklardan biriydi. Yahudi gençler, birbirlerine âşık oldu ve Taube'un ailesi bu damat adayını onaylamasa da evlilik hayalleri kurdular.

1933–39: 1938’de Taube ve Itzik evlendi. Çift, Itzik‘in kadın terzi dükkânı açtığı Radom’da Zeromskiego Sokağı 49 numarada bir dairede yaşıyordu. Max Temmuz 1939’da doğdu. Babası gibi kıvırcık saçlı ve mavi gözlüydü. Doğduktan iki ay sonra Almanlar Polonya’yı işgal etti. Almanlar Radom’u ele geçirdi ve Zeromskiego Sokağı’nda oturan tüm Yahudileri tahliye etti. Rosenblat’lar Max’ın bebek arabası da dahil, tüm eşyalarını bırakmak zorunda kaldı.

1940–42: Nisan 1941’de Radom Yahudi Konseyi, Rosenblat’lara Yahudi gettosunun içinde kalan bir gecekondu tahsis etti. Max evde yapılmış saman bir yatakta uyuyordu. Oyuncağı yoktu ve yiyeceği azdı. Ağustos 1942’de Max üç yaşındayken Almanlar, Radom’un iki gettosundaki kendileri için çalışamayan tüm Yahudileri toplamaya ve sürgün etmeye başladı. Max'in babası ailesini dükkânında saklamaya çalıştı. Ancak bir toplama sırasında yakalandılar. Max ve annesi götürüldü. Tren yoluna yürütüldüler ve bir vagona kondular.

Ağustos 1942’de Max ve annesi, Treblinka imha kampına gönderildi ve buraya vardıktan sonra gaz odasında can verdi. Max 3 yaşındaydı.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies, Abe and Ida Cooper Foundation, the Claims Conference, EVZ, and BMF for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of donor acknowledgement.