Max Rosenblat

Max Rosenblat

Data urodzenia: 1939

Radom, Polska

Rodzice Maxa, Tauba i Icyk, poznali się jako dzieci w 1925 r. Tauba była córką krawca, który zatrudniał w swoim zakładzie czeladników; jednym z nich był Icyk. Młodzi się zakochali się w sobie i marzyli o ślubie, choć rodzina Tauby nie pochwalała ich związku.

1933-39: Tauba i Icyk wzięli ślub w 1938 r. Wprowadzili się do mieszkania przy ulicy Żeromskiego 49 w Radomiu, gdzie Icyk otworzył damski salon krawiecki. Max urodził się w lipcu 1939 r. Miał kręcone włosy i niebieskie oczy po ojcu. Dwa miesiące po jego narodzinach Niemcy najechali na Polskę. Zajęli Radom i wyrzucili na bruk wszystkich Żydów z ulicy Żeromskiego. Rosenblatowie musieli zostawić wszystko, nawet wózek Maxa.

1940-42: Rada Żydowska w Radomiu przydzieliła Rosenblatom chatę, która w kwietniu 1941 r. znalazła się w obrębie żydowskiego getta. Max spał na ręcznie robionym sienniku ze słomy. Zabawek nie miał wcale, a jedzenia niewiele. W sierpniu 1942 r., kiedy miał trzy lata, Niemcy zaczęli wyłapywać i wywozić wszystkich Żydów z dwóch radomskich gett, którzy nie byli w stanie dla nich pracować. Ojciec Maxa próbował ukryć rodzinę w swoim zakładzie, ale złapano ich, a Max wraz z matką zostali zaprowadzeni na stację kolejową i zapędzeni do wagonu towarowego.

W sierpniu 1942 r. Maxa i jego matkę deportowano do ośrodka zagłady w Treblince, gdzie natychmiast trafili do gazu. Max miał trzy lata.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.