مکس روزنبلات Max Rosenblat

مکس روزنبلات Max Rosenblat

تاریخ تولد: 1939

رادوم, لهستان

والدین مکس، توبه و ایتزیک، در سال ۱۹۲۵ زمانی‌که کودک بودند با هم آشنا شدند. توبه دختر خیاطی بود که چندین شاگرد در فروشگاهش در استخدام داشت و ایتزیک یکی از شاگردان او بود. دو نوجوان یهودی عاشق هم شدند و با وجود آنکه خانواده‌ی توبه موافق نبودند، آنها رویای ازدواج با هم را در سر داشتند.

۱۹۳۳-۳۹: در سال ۱۹۳۸ آنها ازدواج کردند و در آپارتمانی در شماره‌ی ۴۹ خیابان ژرومسکیگو در رادوم، جایی که ایتزیک فروشگاه خیاطی زنانه باز کرده بود، زندگی می‌کردند. مکس در ژوئیه ۱۹۳۹ متولد شد. او موهای فر و چشمان آبی مانند پدرش داشت. دو ماه پس از تولدش، آلمان به لهستان حمله کرد. آلمانی‌ها رادوم را اشغال کردند و تمام یهودیان خیابان ژرومسکیگو را تخلیه کردند. خانواده‌ی روزنبلات باید همه چیز را رها می‌کردند حتی کالسکه‌ی مکس.

۱۹۴۰-۴۲: مجمع یهودیان رادوم در آوریل ۱۹۴۱ یک کلبه به خانواده‌ی روزنبلات اختصاص داد که در گتوی یهودیان قرار داشت. مکس روی تختی که با حصیر ساخته بود می‌خوابید. او غذای کم و هیچ اسباب بازیی نداشت. در اوت ۱۹۴۲هنگامی که مکس ۳ ساله بود، آلمانی‌ها شروع به دستگیری تمام یهودیانی کردند که در دو گتوی رادوم زندگی می‌کردند و نمی‌توانستند برای آنها کار کنند. پدر مکس تلاش کرد تا خانواده‌اش را در فروشگاهش پنهان کند اما آنها در یک عملیات جمع‌آوری، دستگیر شدند. مکس و مادرش را بردند. آنها تا راه آهن پیاده روی کردند و وارد واگن‌های باری شدند.

در اوت ۱۹۴۲، مکس و مادرش به کشتارگاه تربلینکا تبعید شدند و پس از رسیدن با گاز کشته شدند. مکس ۳ سال داشت.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.