Michal Scislowski

Michal Scislowski

Doğum: 30 Eylül 1922

Siedlce, Polonya

Michal, Varşova'nın 105 kilometre doğusunda bulunan Siedlce adındaki büyük bir kasabada yaşayan iki çocuklu Katolik bir ailede dünyaya geldi. Babası Polonya ordusunda istihbarat subayıydı. Görev yeri sürekli değiştiği için ailece Polonya-Sovyetler Birliği sınırındaki pek çok kasabada bulundular. Küçüklüğünde fotoğrafa meraklı olan Michal izcilikle de ilgileniyordu.

1933–39: 1 Eylül 1939'da Almanya Polonya'ya saldırdığında Vilna yakınlarındaki Wilejka kasabasında oturuyorduk. 17 Eylül'de doğuda Sovyet ordusu işgale başladığında babam yakalanmamak için birliğiyle beraber ayrılmıştı. Annem, kız kardeşim ve ben Wilejka'da kaldık. Okuldaki öğretmenlerimiz, bize Sovyetlere ve Komünist Parti'ye ait doktrinleri öğreten Rus subaylarla değiştirilmişti.

1940–45: 1940 yılında Alman işgalindeki Varşova'ya kaçtım. Daha sonra annemle kız kardeşim de geldi ve Varşova'nın dışında bir şarküteri açtık. Eylül 1942'de yer altı örgütüne üye olduğum şüphesiyle—çoğu genç Polonyalı gibi—SS'ler tarafından tutuklandım. Kaçmayı başarmıştım fakat Mart 1943'te tekrar tutuklanarak Varşova'daki Pawiak Hapishanesi'ne konuldum. Dayak ve sorgulamanın ardından Auschwitz'e gönderildim. Orada da açlık, şiddet ve tedavi edilmeyen zatürre yüzünden güçlükle hayatta kalabildim. 1944 yılında Almanya'daki Flossenbürg kampına gönderildim.

Michal, Nisan 1945'te Dachau kampına yapılan bir ölüm yürüyüşü sırasında özgürlüğüne kavuşturuldu. 1950'de Amerika Birleşik Devleri'ne göç etmeden önce Almanya ve Fransa'da beş yıl boyunca Amerikan Ordusu için çalıştı.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.