میخال سایزلاوسکی  Michal Scislowski

میخال سایزلاوسکی Michal Scislowski

تاریخ تولد: ۳۰ سپتامبر ۱۹۲۲

سیدلس, لهستان

میخال یکی از دو فرزند پدر و مادری کاتولیک در سیدلس بود. این شهر بزرگ، حدود ۶۵ مایلی شرق ورشو واقع شده بود. پدرش افسر اطلاعات در ارتش لهستان بود و به دلیل تغییر دائمی محل شغل پدرش، خانواده‌ی آنها در شهرهای مختلفی در منطقه‌ی مرزی بین لهستان و شوروی زندگی می‌کردند. میخال در کودکی از عکاسی لذت می‌برد و در گروه پیش آهنگی پسران فعال بود.

۱۹۳۳-۳۹: به هنگام حمله‌ی آلمانی‌ها در ۱ سپتامبر ۱۹۳۹ به لهستان، ما در ویلایکا، شهری نزدیک به ویلنا، زندگی می کردیم. ارتش شوروی در ۱۷ سپتامبر از سمت شرق حمله کرد و پدرم و گروهش برای فرار از اسارت توسط شوروی‌ها، شهر را ترک کردند. من و مادرم و خواهرم در ویلایکا ماندیم. در مدرسه، افسران ارتش شوروی جایگزین معلم‌هایمان شدند و به ما زبان روسی و اصول مکتب کمونیسم را آموزش می‌دادند.

۱۹۴۰-۴۵: در سال ۱۹۴۰، من از لهستان اشغالی توسط آلمان به ورشو فرار کردم. مادرم و خواهرم بعداً به من پیوستند و ما با هم یک اغذیه فروشی در خارج از ورشو باز کردیم. در سپتامبر ۱۹۴۲ مانند بسیاری از جوانان لهستانی توسط اس‌اس به اتهام عضویت در جنبش زیرزمینی بازداشت شدم. من فرار کردم، اما دوباره در مارس ۱۹۴۳ دستگیر شدم و در زندان پاویاک ورشو زندانی شدم. بعد از بازجویی و ضرب و شتم، به آشویتس برده شدم، در آنجا به سختی از گرسنگی، قساوت و ذات‌الریه درمان نشده جان سالم به در بردم. در سال ۱۹۴۴ به اردوگاه فلاسنبرگ در آلمان فرستاده شدم.

میخال در حین راه پیمایی مرگبار به سمت داخائو در آپریل ۱۹۴۵ آزاد شد. وی قبل از مهاجرت به آمریکا در سال ۱۹۵۰ به مدت پنج سال برای ارتش ایالات متحده در آلمان و فرانسه کار کرد.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.