Rene Guttman

Rene Guttman

Doğum: 21 Aralık 1937

Teplice-Sanov, Çekoslovakya

Rene ve ikiz kız kardeşi Renate ve Alman Yahudisi ebeveynleriyle Prag'da yaşıyordu. İkizlerin doğmasından kısa bir süre önce Nazi hükümetinin Yahudi karşıtı politikalarından kaçmak için Rene'nin ebeveynleri Almanya Dresden'e göç etti. Çekoslovakya'da yaşamak üzere Almanya'dan ayrılmadan önce Rene'nin babası Herbert ithalat-ihracat işindeydi. Annesi Ita ise muhasebeciydi.

1933–39: Ailemiz, Prag'ta 22 numaralı troleybüs hattında 6 katlı bir apartmanda yaşıyordu. Dairemize uzun, dik bir merdivenden geçerek ulaşılırdı. Kız kardeşim Renate ile ebeveynlerimizin yatak odasındaki dışarıya bakan terasta, küçük bir odacıkta kalırdık. Renate ile birbirimizle uyumlu, her zaman güzel görünümlü kıyafetler giyerdik. Günlerimizi yakında parkta oynayarak geçirirdik. Mart 1939'da Almanya Prag'ı işgal etti.

1940–45: 6 yaşıma girmeden kısa bir süre önce, ailem Auschwitz'den Theresienstadt gettosuna sevk edildi. Koluma dövme ile 169061 yazıldı. Kampta ikizimden ve annemden ayrılarak, benden büyük oğlanların bulunduğu barakaya yerleştirildim. Çoğu ikiz gibi görünüyordu. Neler olup bittiğini anlayamıyordum. Bazen hasta olmasam da hastaneye götürülüyordum. Kilomu tartıp röntgenden geçiriyorlardı. Bir defasında biz erkek çocuklar Sovyet ve Polonyalı askerilerin bir çukura ateş ettiğini gördük.

Rene ve kız kardeşi sağ kalanlar arasındaydı ve 1950'de Amerika'da tekrar bir araya geldi. “Mengele İkizleri”nin bir parçası olarak, tıbbî deneylerde kullanıldıklarını öğrendiler.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies, Abe and Ida Cooper Foundation, the Claims Conference, EVZ, and BMF for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of donor acknowledgement.