Thomas Elek

Thomas Elek

Doğum: 7 Aralık 1924

Budapeşte, Macaristan

Thomas, Yahudi bir ailede dünyaya geldi. Aile, Thomas 6 yaşındayken Paris’e taşındı. Babasının faşist yönetimi açıkça eleştirmesi ve Macar Komünist Partisi ile bağları nedeniyle aile, 1930 yılında Macaristan’dan sürgün edildi. Modern diller profesörü olan babasının yardımıyla Thomas, Fransızcayı çabucak öğrendi ve okulda parlak bir öğrenci oldu. Şiir ve müziğe ayrı bir ilgi duyuyordu.

1933–39: Thomas’ın babası sıklıkla faşizme karşı söylemlerde bulunurdu. Bu nedenle 1933’te Hitler Almanya’nın şansölyesi olduğunda büyük rahatsızlık duydu. Babasının huzursuzluğu Elek ailesinin yaşamına yansıyordu. Thomas derslerine odaklandı ve Fransa’nın en prestijli okullarından biri olan Louis-le-Grand ortaokuluna kabul edildi. Annesinin anayurdu olan Macaristan’ın Yahudi karşıtı kanunlar çıkardığını öğrendiğinde üzülmüştü.

1940–44: 1940’ta Almanların Fransa’yı işgal etmesiyle Thomas’ın annesi bir kadın direnişçiler grubuna katıldı. Onu örnek alan Thomas da 1941’de ilerici bir öğrenci kuruluşuna katıldı. Daha sonra ise erkek kardeşi Bela ile Franc-Tireurs et Partisans silahlı direniş grubuna katıldılar. Thomas, Almanlara karşı düzenlenen sabotaj eylemlerine katıldı. Üyesi olduğu birlikle çok sayıda bombalı saldırı gerçekleştirdiler ve Left Bank’ta bir Alman kütüphanesini ateşe verdiler. 28 Temmuz 1943’te birliği Alman subay ve askerlerinden oluşan bir konvoyu havaya uçurarak 600 kişiyi öldürdü.

Thomas, 21 Kasım 1943’te tutuklandı. İşkenceye maruz kaldı ve ölüme mahkum edildi. 21 Şubat 1944’te 20 yaşındayken bir Nazi infaz mangası tarafından idam edildi.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.