توماس الک  Thomas Elek

توماس الک Thomas Elek

تاریخ تولد: ۷ دسامبر ۱۹۲۴

بوداپست, مجارستان

توماس در خانواده‌ای یهودی به دنیا آمد. آنها هنگامی که او ۶ سالش بود به پاریس نقل مکان کردند. صراحت پدرش در انتقاد از دولت فاشیست و وابستگی اش به حزب کمونیست مجارستان باعث شد که خانواده در سال ۱۹۳۰ از مجارستان اخراج شوند. توماس با کمک پدرش که استاد زبان‌های مدرن بود توانست به سرعت فرانسوی را بیاموزد و در مدرسه بدرخشد. او علاقه فراوانی به نوشتن شعر و موسیقی داشت.

۱۹۳۳-۳۹: پدر توماس معمولاً بحث های ضد فاشیستی می کرد و هنگامی که هیتلر در سال ۱۹۳۳ صدراعظم آلمان شد به شدت آزرده خاطر شد. تشویش پدر روی خانواه‌ هم نفوذ کرده بود. توماس روی درس هایش تمرکز کرد و توانست در مدرسه‌ی راهنمایی لوییس گراند، یکی از معتبرترین مدارس در پاریس قبول شود. او از اینکه مجارستان، کشور مادری‌اش قوانین ضد یهودی اعمال می کرد ناراحت بود.

۱۹۴۰-۴۴: مادر توماس در سال ۱۹۴۰ بعد از اشغال فرانسه توسط آلمان، به عضویت گروه مقاومت زنان درآمد. توماس با پیروی از او در سال ۱۹۴۱ به سازمان دانشجویان پیشرو پیوست و سپس به همراه برادرش بلا به گروه مقاومت مسلح موسوم به فرانس تیروئرس پارتیزان Franc-Tireurs et Partisans ملحق شد. توماس در خرابکاری علیه آلمانی ها شرکت می‌کرد. گروه او تعداد زیادی حمله‌های نارنجکی انجام داده و یکی از کتابخانه‌های آلمانی را در قسمت چپ رودخانه آتش زدند. در ۲۸ ژوئیه ۱۹۴۳، گروه او یکی از ستون‌های افسران و سربازان آلمان را نابود کرده و ۶۰۰ نفر را کشتند.

توماس در ۲۱ نوامبر ۱۹۴۳ دستگیر شد. وی پس از شکنجه به مرگ محکوم شد. او در روز ۲۱ فوریه ۱۹۴۴ در بیست سالگی توسط جوخه اعدام نازی ها تیرباران شد.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.