Walter Schnell

Walter Schnell

Doğum: 16 Nisan 1904

Strehlen, Almanya

Walter, Breslau’nın 40 kilometre güneyindeki Almanya’nın Strehlen kasabasında Yahudi bir ailede dünyaya geldi. Ailesi, kasabada 100 yılı aşkın süredir seçkin bir kristal şirketinin sahibiydi. Walter’in ailesi, 1920’ların ortalarında onu porselencilik mesleğini öğrenmesi için Berlin’e yolladı. 1926’da ailesine şirketi işletmede yardım etmek için Strehlen’e döndü.

1933–39: 1937’de Breslau’ya taşındı. 1938’deki Alman katliamlarından [Kristallnacht, “Kırık Camlar Gecesi”] sonra Buchenwald’a sürüldüm. Oraya vardığımda Nazilerin bizi sopalarla dövdüğü bir tünele girmeye zorlandım. Kampta kaos çıktı. Bazı esirler muhafızlar onlara ateş ederken etrafa koşuşturuyor. Bazıları doğru elektrikli tele koşuyordu. Aralıkta ailem Panama’ya gitmem için bana evraklar sağladı. Naziler, ülkeyi terk etme güvencesi vererek beni serbest bıraktılar.

1940–44: Panama’dan vize alamadım. Bu yüzden tek seçeneğim, vize gerektirmeyen tek yer olan Şanghay’a gitmekti. Japonların bizi bir gettoya hapsettiği Pearl Harbor’a kadar Yahudilerin çoğu Hongkew denilen bir banliyöde yaşıyordu. Dört yıl boyunca Şanghay’da kaldım ve 1941–1945 yılları arası binlerce Ortodoks Yahudiye yemek sağlayan Genel Koşer Mutfağı’nın müdürlüğünü yaptım. Şanghay’da birkaç sinagog vardı ve Yahudi topluluğu etkindi. 1944’te Amerikalılar Şanghay’ı bombalamaya başladılar.

Savaştan sonra Walter Çin’de kaldı ve mutfakta çalışmaya devam etti. Nisan 1947’de Amerika Birleşik Devletleri’ne göç etti.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies, Abe and Ida Cooper Foundation, the Claims Conference, EVZ, and BMF for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of donor acknowledgement.