Walther Hamann

Walther Hamann

Doğum: 9 Mart 1904

Greiz, Almanya

Walther, Orta Almanya’nın doğusundaki Thuringia bölgesinde dünyaya geldi. Walther, ailesinin Lüteriyen olmasına karşın 1923’te bir Yehova Şahidi oldu. 1924’te bir fırın ve pasta ustası olmasının ardından Plauen, Magdeburg ve Duesseldorf’daki çeşitli kafelerde çalıştı. 1928’de bir meslek okulundan mezun oldu. Evlendi ve iki oğlu oldu.

1933–39: 1933’te Duesseldorf’s Koenigsallee’deki Weitz Kafe’de bir hamur işi ustası oldum. 1937’de Gestapo, yasaklanmış bir kuruluş olan Yehova Şahitlerinde etkin bir üye olduğum için beni kafedeyken tutukladı. Duesseldorf’daki özel mahkeme, vaazlarım nedeniyle bana 27 ay hapis cezası verdi. Duesseldorf ve Wuppertal-Elberfeld bölgelerinde hapsedildim. Daha sonra da Almanya’nın kuzeydoğusundaki Walchum ve Neusustrum ceza kamplarına gönderildim.

1940–44: 1940 Şubat’ında hapis cezamı tamamladığımda bana inancımı inkâr etmem için bir şans daha verildi. Bunu reddedince dövüldüm ve Sachsenhausen kampına gönderildim. Oraya gider gitmez beni tekmeleyerek dövmeye başladılar. Bir tuvalete saklanarak kurtuldum. Bir ay sonra orada dört yıldır kalan eniştem Dietrich, gözlerimin önünde can verdi. Yehova’nın yardımıyla ağır iş yüküne ve sürekli tartaklanmaya dayanabildim. Her fırsatım olduğunda SS mutfağından ve çöplerdeki konserve atıklarından yiyecek çaldım.

Walther, 3 Mayıs 1945’te Baltık Denizi’ne doğru yapılan bir ölüm yürüyüşü sırasında SS muhafızları kaçınca kurtarıldı. Savaştan sonra Almanya’da kalmaya devam etti.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.