Загальні відомості

Польські немовлята, обрані за своїми «арійськими» рисами

20 листопада 1943 року генерал Тадеуш Бур-Коморовський, командувач Армії Крайової, віддав наказ про проведення акції «Буря». Ця операція планувалася як серія локальних військових повстань проти німців. Вони передували звільненню Польщі Червоною армією, що просувалася на захід. Ідея збройних дій виникла в польському уряді у вигнанні в Лондоні, міжнародно визнаному уряді Польщі. Вона не включала співпрацю з Радянським Союзом через розірвані дипломатичні відносини після того, як було викрито катинську різанину польських військових. Однак план Коморовського вийшов за рамки вказівок уряду. Він наказав повністю розкрити інформацію про солдатів Армії Крайової Червоній армії, яка ввійшла на територію Польщі в січні 1944 року, та створити коаліцію в боротьбі з німецьким ворогом. 

Згідно з початковими планами, з операції «Буря» було виключено Варшаву . Однак у липні 1944 року ситуація змінилася. Перед наступом радянських сил польські комуністи проголосили Польський комітет національного визволення (Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego, PKWN) у Холмі як виконавчий орган управління, що перебував в опозиції до польського уряду у вигнанні. За підтримки Радянського Союзу PKWN встановив комуністичну адміністрацію в районах, звільнених Червоною Армією. 

Після кількох днів дискусій між керівництвом АК та польським урядом у вигнанні, Коморовський оголосив про початок повстання 31 липня 1944 року після того, як радянські сили з‘явилися вздовж східного берега річки Вісла. В АК очікували, що повстання триватиме лише кілька днів і звільнить Варшаву ще до входу в місто радянської армії. 

Повстання, 1 серпня – 2 жовтня 1944 р. 

Варшавське повстання розпочалося 1 серпня 1944 року о 17 годині. До бою приєдналися близько 45 000 членів АК під командуванням генерала Антоні Хрущеля «Монтер». Їх підтримали 2500 солдатів з інших рухів опору, таких як Національні збройні сили (Narodowe Siły Zbrojne, NSZ) та комуністична Народна армія (Armia Ludowa, AL). Зброю мала лише чверть партизан. Їм протистояли 25 000 німецьких солдатів з артилерією, танками та повітряними силами. 

Протягом перших днів повстання польські сили оволоділи кількома районами Варшави, зокрема центром міста та Старим містом. Після початкового успіху АК німецькі війська поступово відвоювали місто. Старе місто та інші райони були оточені. 2 вересня, після більш ніж двох тижнів боїв, останні польські солдати вийшли зі Старого міста через каналізацію. Історичний район Варшави був перетворений на руїни. У середині вересня Червона армія взяла Прагу, район Варшави на східному березі річки Вісла, але річку для подальшого атаки не перейшла.

Ближче до кінця вересня 1944 року німецькі сили взяли під контроль інші райони Варшави, систематично повністю знищуючи більшу частину міста. 2 жовтня 1944 року повстання закінчилося. Кількість жертв перевищила 180 000 осіб. Більше 11 000 солдатів АК потрапили в полон, зокрема генерали Бур і Монтер. Радянські війська відновили наступ набагато пізніше, звільнивши спустошену Варшаву 17 січня 1945 року.

Цивільні під час повстання

Від початку повстання німецькі війська, виконуючи наказ Генріха Гіммлера про знищення міста, мстилися мирним жителям. Найкривавіша акція проти жителів відбувалася в період з 5 по 7 серпня 1944 року, коли приблизно 40 000 чоловіків, жінок і дітей були вбиті під час масових убивств у районі Воля. Одночасно німці ініціювали депортацію цивільних осіб із міста до транзитного табору Дулаг 121 за межами Варшави. Пізніше їх було переведено на примусові роботи чи в концтабори

Євреї та Варшавське повстання

Фотографія зі звіту Строопа

Повстання також вплинуло на тисячі євреїв, які переховувалися у Варшаві. Багато з них утратили зв‘язок із поляками, допомагаючи їм на «арійській» стороні міста. Для деяких євреїв військове повстання було стимулом вийти зі своїх схованок і боротися проти німців. Кількість євреїв, які воювали, залишається невизначеною, адже багато з них приєдналося до АК під несправжніми іменами. Ставлення Війська Польського до єврейських бійців було неоднозначним. Деякі євреї стикалися з ізоляцією та цькуванням, тоді як інші відчували себе повністю прийнятими польськими солдатами. 5 серпня 1944 року один із батальйонів АК звільнив 348 євреїв із концтабору Генсювка, розташованого в колишньому Варшавському ґетто. Більшість із них приєдналися до Армії Крайової та брали участь у повстанні. 

Декілька десятків членів Єврейської бойової організації (Żydowska Organizacja Bojowa, ZOB), які пережили повстання у Варшавському ґетто у 1943 році, все ще перебували в місті, коли спалахнуло Варшавське повстання. Під командуванням колишніх бійців ґетто Іцхака Цукермана, Зівії Любеткіна та Марека Едельмана Єврейська бойова організація створила самостійний єврейський взвод. Його командиром став Цукерман. 3 серпня 1944 року він закликав євреїв, що залишилися у Варшаві, приєднатися до повстання. Після відторгнення з боку АК, єврейський загін приєднався до Народної армії (AL), що воювала у Старому місті. Варшавське повстання пережили Цукерман, Любеткін та Едельман. 

Вшанування пам‘яті

Річниця Варшавського повстання відзначається щорічно 1 серпня. Рівно о 17 годині в цей день у Варшаві та інших польських містах можна почути сирени. У 2004 році місто Варшава відкрило Музей Варшавського повстання, щоб відзначити 60-ту річницю повстання.