Aron Tabrys

Aron Tabrys

Doğum: 4 Mart 1924

Vilna, Polonya

Aron, Yahudi kültür hayatının merkezi olarak bilinen Vilna şehrinde altı çocuklu Yahudi bir ailenin ikinci çocuğu olarak dünyaya geldi. Ailesi ve arkadaşları, onu Arke diye çağırıyordu. Babası bu geniş aileyi baca temizleyiciliği yaparak kıt kanaat geçindiriyordu.

1933–39: Çocukken Yahudi gündüz okuluna devam ettim ve ardından devlet ortaokuluna gittim. 14 yaşımdayken babam, kendisini kör bırakan bir kaza geçirdi ve ailemi geçindirmek için bütün gün çalışmaya başladım. Komünizmi Polonya’daki Yahudi düşmanlığıyla savaşmanın bir yolu olarak gördüğümden yeraltı komünist bir gruba üye oldum. Vilna’daki hayatımız, Sovyetler’in 1939 sonbaharında şehri işgal etmesiyle altüst oldu.

1940–45: Almanlar, Vilna’yı Haziran 1941’de işgal etti. O sene 6 Eylül’de iki yıl Vilno gettosunda kalmaya zorlandım. 1943’te getto tasfiye edilmeden iki hafta önce Estonya’daki bir çalışma kampına gönderildim. Bir sonraki yıl boyunca altı çalışma kampına ve ardından 9 ay için Bavyera’daki Dautmergen toplama kampına aktarıldım. Ahır gibi barakalarda 1.000 kişi yaşıyorduk. Odanın ortasında vücudumuzu istila eden bitlerin sıcaktan ölmesi için akşamları etrafında toplandığımız şişman bir soba vardı.

Aron kamplardan sağ olarak kurtuldu. Mayıs 1945’te Dachau toplama kampından Alplere nakledilirken özgürlüğüne kavuşturulduğunda 40 kilogramdı. 1949’da Amerika’ya göç etti.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.