دزیدر گروئنبرگر Dezider Gruenberger

دزیدر گروئنبرگر Dezider Gruenberger

تاریخ تولد: ۲۹ مهٔ ۱۹۲۲

کوشیتسه, Kosice چکسلواکی

دزیدر بزرگترین فرزند از سه فرزند خانواده‌ای یهودی و مجار زبان بود. آنها در شهر کوشیتسه واقع در جنوب شرقی چکسلواکی که به نام اسلونی شناخته می شد زندگی می کردند. دزیدر در کودکی، در مدرسه‌ی ابتدایی یهودیان تحصیل می‌کرد. پدرش خیاط بود و کارگاهش در آپارتمان کوچکشان بود.

۱۹۳۳-۳۹: بعد از اینکه دوره ابتدایی را تمام کردم با امید به رفتن به دانشگاه وارد دوره متوسطه شدم. زبان آموزشی در مدارس، زبان اسلواک بود و تا زمانی که سربازان مجارستان در نوامبر سال ۱۹۳۸ وارد جنوب اسلواکی شدند، هیچ گونه تبعیضی در میان یهودیان و سایرین وجود نداشت. با پیرورزی آلمان، کوشیتسه به مجارستان پیوست و به کاسا تغییر نام پیدا کرد. حکام جدید مجار، قوانین ضد یهودی را وضع کردند.

۱۹۴۰-۴۴: من تصمیم گرفتم تحصیلاتم را در سال ۱۹۴۰ تمام کنم اما به دلیل اینکه یهودی بودم اجازه نداشتم به دانشگاه بروم. در سال ۱۹۴۱ مجارها به دلیل آنکه «بیگانه» به حساب می‌آمدیم، خانواده‌ام را دستگیر کردند. دو سال بعد من به عنوان نیروی کار اجباری به ارتش مجارستان ملحق شدم و برای ساختمان‌های دفاعی کوهستان کارپاتیان، مین گذاری جاده ها و حمل مهمات به کار گرفته شدم. یک سال بعد با شنیدن خبر نزدیکی ارتش شوروی، من و دوستم به خودمان جرأت داده و فرار کردیم. ما توسط یک روستایی مخفی شدیم.

دزیدر در ۲۸ اکتبر ۱۹۴۴ توسط ارتش شوروی در نزدیکی مونکاچِوو آزاد شد. وی بعد از جنگ به چکسلواکی بازگشت. در سال ۱۹۶۸ وی به ايالات متحده مهاجرت كرد.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies, Abe and Ida Cooper Foundation, the Claims Conference, EVZ, and BMF for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of donor acknowledgement.