یانینا پروت  Janina Prot

یانینا پروت Janina Prot

تاریخ تولد: ۸ فوریهٔ ۱۹۲۶

نُوِ میاستو, لهستان

خانواده یانینا در سال ۱۹۲۰ از دین یهودی به کاتولیک تغییر مذهب دادند. زمانی که یانینا ۴ ساله بود، پدر و مادر وی از هم جدا شدند. یانینا برای زندگی با پدرش از ورشو به شهر رادوم در نزدیکی لهستان رفت و برادرش در کنار مادرش در شهر ورشو ماند. یانینا یا یانا که از روی محبت به این نام خوانده می‌شد، عاشق مطالعه بود.

۱۹۳۳-۳۹: زمانی که ۱۲ ساله بودم برای تحصیل در دبیرستان و زندگی با مادرم به ورشو بازگشتم. یک سال بعد، در ۸ سپتامبر سال ۱۹۳۹ نیروهای آلمان شهر ورشو را بمباران کردند. به دلیل آنکه فکر می کردیم مرکز شهر امن تر است، سریعا به آپارتمان خاله‌ام نقل مکان کردیم ولی در ۲۵ سپتامبر در حالی که من در یک طرف سال پذیرایی ایستاده بودم و خاله‌ زاده‌ام با همسر و فرزند سه ماهه‌شان در آن طرف پذیرایی، بمبی بر روی سقف خانه افتاد و آن ها را کشت.

۱۹۴۰-۴۴: نازی ها شروع به آزار و اذیت یهودیان کردند، به همین دلیل من و مادر و برادرم در یکی از صومعه های شهر ورشو مخفی شدیم. ولی من تاب دوری از تحصیل و مدرسه را نداشتم و به همین دلیل به شهر بازگشتم. یکبار، من و چند‌تایی از دوستان نیمه یهودی‌ام که در حال تعویض تراموای شهر در یکی از ایستگاه ها واقع در خارج از گتو بودیم. نیروهای آلمانی ما را بیرون کشیدند و از ما پرسیدند که شما "بچه های یهودی" چرا از گتو خارج شدید. ما گفتیم: "ما یهودی نیستیم!" ولی آنها گفتند که از چهره‌ی ما فهمیده‌اند که یهودی هستیم. مدارک مدرسه‌ی صومعه را به آن ها نشان دادم و گفتم: "اگر من یهودی‌ بودم، به مدرسه کاتولیک می رفتم؟"

آلمانی‌ها، یانا و دوستانش را آزاد کردند. یانا در سال ۱۹۴۳ از دبیرستان شهر ورشو فارغ التحصیل شد. او تا سال ۱۹۷۱ در کشور لهستان زندگی می کرد و پس از آن به ایالات متحده مهاجرت کرد.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.