تاریخ شفاهی

بلانکا روتشيلد از ورود به اردوگاه راونسبروک می‌گوید

بلانکا تنها فرزند یک خانواده صمیمی در شهر لودز لهستان بود. پدرش در سال 1937 درگذشت. پس از تهاجم آلمان به لهستان، بلانکا و مادرش همراه با مادربزرگ او که قادر به سفر نبود، در لودز ماندند. در سال 1940، او مجبور شد تا با سایر بستگانش به محله یهودی نشین لودز برود. در آنجا بلانکا در یک نانوایی مشغول به کار شد. بعد از آن، او به همراه مادرش در بیمارستانی درمحله یهودی نشین لودز کار می کردند. و تا 1944 که به اردوگاه راونسبروک در آلمان تبعید شدند، در آنجا باقی ماندند. بلانکا و مادرش از اردوگاه راونسبروک به اردوگاه فرعی زاکسنهاوزن فرستاده شدند. بلانکا وادار به کار در یک کارخانه هواپیما سازی (Arado-Werke) شد. مادرش به اردوگاه دیگری فرستاده شد. نیروهای شوروی در سپتامبر 1945 بلانکا را آزاد کردند. بلانکا با زندگی در خانه های متروکه سفر خود را به سمت لودز آغاز کرد. او فهمید که هیچ یک از اعضای خانواده اش از جمله مادرش زنده نمانده اند. او سپس به سمت غرب به برلین حرکت کرد و سرانجام در اردوگاه آوارگان اقامت گزید. او در سال 1947 به ایالات متحده مهاجرت کرد.

نسخه كامل

راونسبروک مثل جهنم بود. لباس های ما رو درآوردن. بعد ما رو تحت یک معاینه پزشکی قرار دادن، که خیلی... حتی نمی تونم کلمه "شرم آور" رو براش بکار ببرم. چون كه اونهایی كه این معاینات رو انجام می دادن، پست تر از انسان بودن. اونها از حیوون هم کمتر بودن. ما عده زیادی دختر جوون بودیم که قبلاً هیچ وقت تحت معاینات... معاینات زنانه قرار نگرفته بودیم، و خدا می دونه که اونها دنبال چی می گشتن- الماس یا چیزهای دیگه. با ما چنین کاری کردن. در تمام عمرم هیچوقت حتی چنین صندلی ای ندیده بودم. لحظه به لحظه، تحقیر می شدیم.


  • US Holocaust Memorial Museum Collection
​مشاهده‌ی ​منابع آرشیو

این صفحه به زبان های دیگر نیز در دسترس است:

Thank you for supporting our work

We would like to thank The Crown and Goodman Family and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.