Large wooden crate used by Zegota to hide false documents
Szczegóły
Przedmiot

Drewniana skrzynia wykorzystywana przez Żegotę do ukrywania fałszywych dokumentów

Ta drewniana skrzynia z pokrywą była wykorzystywana przez Radę Pomocy Żydom (kryptonim: „Żegota”) do ukrywania przed nazistami fałszywych dokumentów tożsamości.

Żegota była konspiracyjną organizacją pomocy Żydom na terenie okupowanej Polski zrzeszającą przedstawicieli polskich i żydowskich ugrupowań politycznych. Przy wsparciu rządu RP na uchodźstwie Żegota koordynowała działania na rzecz ratowania Żydów przed prześladowaniami i zagładą z rąk nazistów. Organizacja działała od grudnia 1942 r. do stycznia 1945 r. Jednym z najbardziej znaczących tajnych działań Żegoty było wystawianie i dostarczanie Żydom fałszywych dokumentów tożsamości, aby pomóc im w ukryciu się przed nazistami. Tworzenie wiarygodnych falsyfikatów o wysokiej jakości wymagało współpracy w konspiracji dziesiątek osób, narażających na ogromne ryzyko siebie i swoje rodziny.


Tagi


Wyświetl szczegóły archiwalne

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.