Large wooden crate used by Zegota to hide false documents
Detaylar
Sergilenenler

Żegota tarafından sahte belgeleri saklamak için kullanılan büyük ahşap sandık

Bu büyük, kapaklı ahşap sandık, Yahudilere Yardım Konseyi tarafından (“Żegota” kod adıyla bilinir) sahte kimlik belgelerini Nazi yetkililerinden saklamak üzere kullanılmıştır.

Żegota işgal altındaki Polonya’da Polonyalılar ve Yahudiler tarafından kurulan bir yeraltı kurtarma örgütüdür. Örgüt, Aralık 1942’den Ocak 1945’e kadar faaliyet göstermiştir. Sürgündeki Polonya hükûmeti tarafından desteklenen Żegota, işgal altındaki Polonya’da bulunan Yahudileri Nazi zulmünden ve katliamından kurtarmaya yönelik çalışmaları koordine etmiştir. Żegota’nın en etkili olduğu gizli faaliyetlerden biri, hazırladıkları sahte kimlik belgelerini Yahudilere vererek Yahudilerin Alman yetkililerden kurtulmalarını sağlamaktır. Yüksek kaliteli, inandırıcı sahte kimlikler hazırlamak için onlarca insanın, hem kendilerini hem de ailelerini büyük bir riske atarak gizli bir şekilde işbirliği yapması gerekmiştir.


Etiketler


Arşivsel detayları görüntüle

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies, Abe and Ida Cooper Foundation, the Claims Conference, EVZ, and BMF for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of donor acknowledgement.