False identity for Zegota member Izabela Biezunska
Detaylar
Belgeler

Żegota üyesi Izabela Bieżuńska’nın sahte kimlik belgesi

II. Dünya Savaşı sırasında insanlar, genellikle sahte kimlikler ve sahte kimlik belgeleri kullanarak Nazi yetkililerinden kurtulmuştur. Sahte kimlik belgeleri özellikle direnişçiler, yardım çalışanları ve Yahudi olduğunu saklamak isteyen Yahudiler için büyük önem taşımıştır. Yüksek kaliteli, inandırıcı sahte kimlikler hazırlamak için onlarca insanın gizli bir şekilde işbirliği yapması gerekmiştir. Ayrıca gelişmiş fotoğrafçılık ve baskı ekipmanları da gerekli olmuştur. Yahudi olduğunu saklamak isteyen Yahudiler için sahte belge bulmak, tam anlamıyla ölüm kalım meselesiydi.

Bu kimlik belgesi, Izabela Bieżuńska tarafından takma adını “Janina Truszczyńska” olarak göstermek üzere kullanılmıştır. Bieżuńska, Alman işgali altındaki Polonya’daki Polonyalılar ve Yahudiler tarafından kurulan bir yeraltı kurtarma örgütü olan Yahudilere Yardım Konseyi’nin (“Żegota” kod adıyla bilinir) üyesiydi. Sürgündeki Polonya hükûmeti tarafından desteklenen Żegota, Aralık 1942–Ocak 1945 arasında faaliyet göstermiştir. Örgüt, Yahudileri Nazi zulmünden ve katliamından korumaya yönelik çalışmaları koordine etmiştir.


Etiketler


Arşivsel detayları görüntüle

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.