Film

ABD Savcısı Jackson

1945 yazında muzaffer Müttefik ulusların (Birleşik Devletler, Büyük Britanya, Fransa ve Sovyetler Birliği) temsilcileri, Uluslararası Askerî Mahkeme kurulmasını görüşmek üzere Londra’da bir araya gelmiştir. Masadaki sorular ürkütücüydü: Böyle bir mahkeme nasıl ve nerede toplanacak? Suçlamalar ne olacak? Hangi failler yargılanacak? ABD Başkanı Harry S. Truman, Yüksek Mahkeme Yargıcı Robert H. Jackson’ı ABD temsilcisi ve başsavcı olarak atayan bir başkanlık emri çıkarmıştır. Bu video klipte Jackson’ın Uluslararası Askerî Mahkeme’de yaptığı açılış konuşmasının bir bölümü yer almaktadır.

Deşifre Edilmiş Metin

Dünya barışına karşı işlenen suçlara yönelik tarihin bu ilk duruşmasını açma ayrıcalığı ağır bir sorumluluk yüklüyor. Hüküm verme ve cezalandırma amacında olduğumuz yanlışlar öylesine hesaplı, öylesine kötü niyetli ve öylesine yıkıcı olmuştur ki tekrarlanması hâlinde varlığını sürdüremeyeceğinden medeniyet bunların gözardı edilmesine müsamaha edemez. Zafer heyecanını yaşayan ve aldığı yaralar canını yakan dört büyük ulusun, intikamın pençelerine engel olması ve tutsak düşmanlarını gönüllü olarak kanunun hükmüne teslim etmesi, bugüne kadar Gücün Akla ödediği en önemli tazminatlardan biridir.


  • National Archives - Film
Arşivsel detayları görüntüle

Thank you for supporting our work

We would like to thank The Crown and Goodman Family and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.