Adolphe Arnold

Adolphe Arnold

Doğum: 22 Ağustos 1897

Kruth, Fransa

Adolphe, Alman egemenliği altındayken Alsas'ta Katolik bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. 12 yaşında yetim kaldı ve amcası tarafından yetiştirildi. Amcası Adolphe'u tasarım konusunda uzmanlaştığı Mulhouse'daki sanat okuluna gönderdi. Alsas'ın güney bölgesindeki Husseren-Wesserling köyünde evlendi ve 1930'da çiftin bir kızı oldu. 1933'te Arnold ailesi Mulhouse yakınlarına taşındı.

1933–39: Mulhouse'da sanat danışmanı olarak Fransa'nın en büyük baskı fabrikalarıyla çalıştım. Fabrikada ya da evde çalışmıyorsam, İncil okur ve klasik müzik dinlerdim. Katolik Kilisesi'nin bizde yarattığı düş kırıklığı nedeniyle, eşim ve ben Yehova Şahitleri'ne katılma kararı verdik. Fransız yönetimi altında yeni inancımızı hayata geçirmekte özgürdük.

1940–44: Temmuz 1940'ta Almanlar Mulhouse'ı işgal etti. 4 Eylül 1941'de fabrikadayken, Yehova Şahitleri'nden biri olmam gerekçesiyle tutuklanarak 2 ay Mulhouse'a hapsedildim. Ocak'ta SS subaylarından dayak yediğim ve malarya ile ilgili tıbbî deneylere tabi tutulduğum Dachau toplama kampına gönderildim. Görümcem kurabiyelerin arasında saklanmış olan, Yehova Şahitleri ile ilgili literatürün bir kısmını kaçak olarak bana verdi. Eylül 1944'te Mauthausen toplama kampına götürüldüm.

Adolphe Mauthausen'in yan kampı Ebensee'de Mayıs 1945'te serbest bırakıldı. Savaş sonra ise Fransa'ya dönerek, ailesini bir araya getirdi.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.