Adolphe Arnold

Adolphe Arnold

Data urodzenia: 22 sierpnia 1897

Kruth, Francja

Adolphe urodził się w katolickiej rodzinie w Alzacji będącej wówczas pod rządami Niemiec. Odkąd został sierotą w wieku 12 lat, wychował go wuj, który wysłał go do szkoły sztuk pięknych w Miluzie, gdzie wyspecjalizował się w projektowaniu. Adolphe ożenił się we wsi o nazwie Husseren-Wesserling w południowej Alzacji, a w 1930 r. Arnoldom urodziła się córka. W 1933 r. przeprowadzili się do pobliskiej Miluzy.

1933-39: Adolphe pracował w Miluzie jako konsultant artystyczny dla jednej z największych francuskich drukarni. W wolnych chwilach czytał Biblię i słuchał muzyki klasycznej. Rozczarowani kościołem katolickim Arnoldowie postanowili zostać Świadkami Jehowy. Pod rządami Francuzów mogli bez ograniczeń praktykować swą nową wiarę.

1940-44: Niemcy zajęli Miluzę w czerwcu 1940 r. Adolphe został aresztowany w drukarni 4 września 1941 r., ponieważ był Świadkiem Jehowy; uwięziono go na dwa miesiące w Miluzie. W styczniu został wysłany do obozu koncentracyjnego w Dachau. SS znęcało się nad nim i poddało go eksperymentom medycznym pod kątem malarii. Krewnej Adolphe'a udało się przemycić mu w ciastkach ulotki na temat Świadków Jehowy. We wrześniu 1944 r. przeniesiono go do obozu koncentracyjnego w Mauthausen.

Adolphe odzyskał wolność w maju 1945 r. w Ebensee, podobozie Mauthausen. Po wojnie wrócił do Francji i odnalazł swoją rodzinę.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.