Anna Pfeffer

Anna Pfeffer

Doğum: 19 Kasım 1885

Frankenthal, Almanya

Anna, ailesi tarafından sevgiyle Aennchen olarak anılırdı. Dindar olmayan Alman-Yahudi ebeveynlerin kızıydı. Babası, küçükken vefat etti. Anna, Bruchsal kasabasında yoksul annesi tarafından yetiştirildi. 1905'te Anna kendinden yaşça büyük, varlıklı bir beyefendiyle evlendi. Eşinin şube müdürü olarak çalıştığı, sosyetik Düsseldorf şehrine taşındı. 1933'te iki yetişkin oğulları vardı.

1933–39: Pfeffer ailesinin konforlu yaşantısı, Naziler başa geçince bozuldu. Naziler, Anna'nın erkek kardeşini tutuklayıp daha sonra onu öldürüleceği toplama kampına sürdüler. Anna'nın Hollandalı bir kadınla evli olan en büyük oğlu, Hollanda'ya göç etti. 1938'in Kasım ayında gerçekleşen kıyımdan sonra eşi işini kaybetti ve Pfeffer ailesi de Hollanda'ya göç etti. Hollanda'da en büyük oğulları ve gelinleriyle buluştular.

1940–44: Anna'nın eşi vefat etti. Anna zamanını Amsterdam'da torunlarıyla geçiriyordu. Mayıs 1940’ta Almanlar, Hollanda’yı işgal etti. Yahudilerin kendilerini kaydettirmeleri emredildi ve hakları kısıtlandı. Diğer Yahudiler gibi Anna da tüm varlılarını kaybetti. Bir yıl Yahudi olduğunu belirten sarı bir rozet taktıktan sonra ailesinden koparılıp Westerbork Yahudi aktarım kampına alındı. Dört ay sonra Çekoslovakya'daki Theresienstadt gettosuna sürüldü.

9 Ekim 1944'te Anna, Theresienstadt'tan iki gün sonra gazla öldürüleceği Auschwitz'e sürüldü. 58 yaşındaydı.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.