آنا فِفِر Anna Pfeffer

آنا فِفِر Anna Pfeffer

تاریخ تولد: ۱۹ نوامبر ۱۸۸۵

فرانکنتال, آلمان

آنا که خانواده اش از روی محبت او را آنا کوچولو صدا می کردند، دختر یک خانواده یهودی- آلمانی غیر مذهبی بود. آنا پدر خود را در کودکی از دست داد و مادرش او را در فقر و تنگدستی در شهر بروکسال Bruchsal بزرگ کرد. آنا در سال ۱۹۰۵ با یک مرد مسن ثروتمند ازدواج کرد و به شهر پر رونق دوسلدورف نقل مکان کرد. شوهر او در این شهر مدیریت یک فروشگاه بزرگ را بر عهده داشت. تا سال ۱۹۳۳، این زوج صاحب دو پسر بالغ بودند.

۱۹۳۳-۳۹:با به قدرت رسیدن حزب نازی، زندگی مرفه خانواده ففر از هم پاشید. نازی‌ها برادر آنا را دستگیر و به یکی از اردوگاه های کار اجباری تبعید کردند که در آنجا کشته شد. پسر بزرگ آنا که با یک زن هلندی ازدواج کرده بود، به هلند مهاجرت کرد. پس از پوگروم نوامبر ۱۹۳۸ و بعد از اینکه شوهر آنا شغل خود را از دست داد، خانواد ففر نیز به هلند مهاجرت کردند و در آنجا آنها به پسر بزرگ خود و همسرش پیوستند.

۱۹۴۰-۴۴: شوهر آنا فوت کرد و او در آمستردام اوقات خود را با نوه‌هایش سپری می کرد. در ماه مه ۱۹۴۰، آلمانی‌ها هلند را اشغال کردند. به یهودیان دستور داده شد تا اسامی خود را به ثبت برسانند. همچنین، آنان را از حقوق خود محروم کردند. آنا نیز مانند سایر یهودیان، تمام دارایی خود را از دست داد. یک سال پس از این که آنا را وادار کردند که آرم شناسایی زرد رنگ [که یهودیان را مشخص می کرد] روی لباس خود داشته باشد، او را از خانواده اش جدا کردند و به وستربورک- یکی از اردوگاه های موقت یهودیان- فرستادند. چهار ماه بعد، او به محله یهودی نشین ترزین اشتادTheresienstadt در چکوسلواکی تبعید شد.

در ۹ اکتبر ۱۹۴۴، آنا از ترزین اشتاد به آشویتس تبعید شد و دو روز بعد او را با گاز کشتند. آنا ۵۸ سال داشت.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.